10. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Co bude dál s vládou. A co bude s Čechy souzenými v Turecku

POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. | foto: Policie

PRAHA Turbulentní politické dění z minulého týdne, které si dalo o prodlouženém víkendu odpočinek, se v úterý opět rozjelo. Prezident Miloš Zeman dál „trollí“ s důvody, proč navzdory ústavě zatím neodvolá ministra financí Andreje Babiše. Odchod z ministerstva naopak oznámila Kateřina Valachová.

Diváci divoké politické situace, která se mění každým okamžikem, si neodpočinou ani ve středu.

Co dál? Již v půl deváté ráno se sejdou zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL a chtějí jednat o budoucím uspořádání vlády. Vypoví koaliční smlouvu a podepíší novou? I tuto možnost ANO připouští.

Schůze vlády. Hodinu a půl po jednání o vládě zasedne současná vláda i s ministryní Valachovou v demisi. Probírat se bude třeba: materiál k realizaci úplného elektronického podání a povinnému přijímání elektronických faktur ústředními orgány státní správy či koncept a finanční zabezpečení oslav významných výročí roku 2018 spojených s českou státností.

Sněmovna chce „grilovat“ Babiše. Ve 13:00 začne mimořádná schůze Sněmovny svolaná z popudu ODS a TOP 09 k údajnému zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím. Řeč bude o zveřejněných nahrávkách mezi Babišem a exredaktorem MF DNES Markem Přibilem.

Protest proti Zemanovi a Babišovi. V 18:00 se koná demonstrace nazvaná Proč? Proto! Svolavatelé chtějí vyjádřit nesouhlas s ministrem financí Babišem a prezidentem Zemanem. Protestovat se bude „pod koněm“ na Václavském náměstí, ale i v dalších městech.

Soud s Čechy v Turecku. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas čelí v Turecku obvinění z příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci. Turecká prokuratura pro ně požaduje sedm a půl až 15 let vězení. Soud dnes začíná v Ankaře.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz