8. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Co čeká francouzského prezidenta Macrona. Zeman vynechá pietní akt na Vítkově

Emmanuel Macron na cestě ze svého domu k volebním urnám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron na cestě ze svého domu k volebním urnám. | foto: Reuters

PRAHA Jak Francie a svět přijme nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona? Jaké výzvy ho čekají? A jakou taškařici připravil generálům na Pražském hradě český prezident Miloš Zeman, který se kvůli jejich jmenování nezúčastní ani tradiční pietního aktu na pražském Vítkově? Vítejte u událostí, které dnes budeme sledovat.

Vítěz francouzských prezidentských voleb Emmanuel Macron v prvním projevu slíbil vnést více morálky do politiky. Označil to za svůj stěžejní úkol. „Francie otevírá novou kapitolu, která bude ve znamení naděje a důvěry,“ prohlásil také Macron.

Protikandidátku Marine Le Penovou porazil přesvědčivě, ale cesta zastánce spojené Evropy teprve začíná. Budeme sledovat, jak hodnotí Macronův nástup komentátoři vlivných světových deníků, jak zareagují trhy. A také, co Macrona, který vzešel z nového centristického hnutí, čeká při střetu s reálnou politikou?

Na pražském Vítkově se od 10 hodin bude konat pietní akt při příležitosti 72. výročí ukončení 2. světové války. Zúčastní se premiér Bohuslav Sobotka, ministr obrany Martin Stropnický, náčelník Generálního štábu AČR Josef Bečvář a další představitelé resortu ministerstva obrany. Po skončení pietního aktu v 11:00 ve Slavnostní síni udělí ministr obrany nejvyšší resortní vyznamenání 32 válečným veteránům a vybraným osobnostem resortu obrany.

Fotbalové rokování bez Pelty

Poprvé se akce nezúčastní prezident Miloš Zeman. Podle svého mluvčího se musí nachystat na jmenování generálů, které při tom začne na Pražském hradě až v 16 hodin. „Rozhodli jsme se letos plně soustředit na jmenování generálů (včetně první ženy), protože bude neobyčejné,“ napsal serveru Aktuálně.cz mluvčí Jiří Ovčáček.

Samozřejmě budeme sledovat vývoj na české politické scéně, kde vládne velmi vyhrocená situace a není nouze o překvapivé zvraty.

Už v 9 ráno se mimořádně sejde výkonný výbor Fotbalové asociace ČR. Důvod? Šéf asociace Miroslav Pelta je ve vazbě a čelí obvinění v případu možného zneužití dotací z ministerstva školství na sport.

A večer se do Paříže upřou oči hokejových fanoušků. Češi budou na mistrovství světa hrát ve skupině s Finy, kteří v neděli senzačně prohráli s domácí Francií 5:1.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz