11. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Co napáchá Irma, navýšení platů ve veřejném sektoru a Merkelová vs. diváci

Hurikán Irma přeměnil Miami Beach k nepoznání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hurikán Irma přeměnil Miami Beach k nepoznání. | foto: ČTK

PRAHA Hurikán Irma ̈pomalu končí svoji cestou plnou zkázy. V neděli v podvečer udeřil na pobřeží Floridy a nyní postupuje poloostrovem. Kromě silných vichrů sebou přinesl i spoustu vody, která od nedělního večera způsobuje záplavy.

Smrtící hurikán. Do krytů se na Floridě podle záchranářů uchýlilo 127 000 lidí, kteří nechtěli nebo neměli kam utéct. „Modlete se za nás,“ vzkázal v televizi Fox News Američanům floridský guvernér Rock Scott. Na Floridě bylo evakuováno 6,4 milionu lidí, celkem se na poloostrově a sousedních státech klidilo živlu z cesty na sedm milionů Američanů.Při své cestě Karibikem Irma zabila 25 lidí, další oběti začaly přibývat v neděli v noci i na Floridě.

Kde vzít na výplaty? V Praze proběhne jednání koaliční rady k rozpočtu na rok 2018. Lídři stran budou řešit navýšení platů ve veřejném sektoru. Předáci odborových svazů veřejné sféry chtějí účastníkům jednání při příchodu před Strakovou akademií předávat „dárky“.

Zneužívala Nečasová zpravodajce? Bývalí poslanci za ODS Petr Tluchoř a Marek Šnajdr minulý týden u soudu v roli svědků odmítli obvinění, že jim někdejší premiér Petr Nečas přislíbil v roce 2012 lukrativní místa výměnou za složení mandátů. Tluchoř označil obsah Nečasovy obžaloby z podplácení za fake news, tedy za záměrně šířenou falešnou zprávu. Soud pokračuje v projednávání kauzy údajného zneužití Vojenského zpravodajství, která vedla k pádu Nečasovy vlády, dnes. Obžalobě čelí Jana Nečasová (dříve Nagyová) a trojice zpravodajců.

Merkelová bude odpovídat. Německá kancléřka Angela Merkelová bude v přímém televizním přenosu čelit dotazům občanů spolkové republiky. Ani přímý televizní souboj kandidátů na kancléře Martina Schulze (SPD) a Merkelové (CDU) nepomohl minulý týden sociálním demokratům v tom, aby snížili odstup na konzervativní unii CDU/CSU. Jejich ztráta podle průzkumu pro veřejnoprávní televizi ARD naopak narostla už na 16 procentních bodů.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz