5. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Co přinese rozbouřená politická situace? A je tu konečně hokejový šampionát

Miloš Zeman se vrací ke svým lidem a Bohuslav Sobotka zůstává osamocen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman se vrací ke svým lidem a Bohuslav Sobotka zůstává osamocen. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Situace po oznámené, ale zatím neodevzdané demisi české vlády se vyhrocuje. Ve čtvrtek odpoledne se prezident Miloš Zeman v podstatě vysmál premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Český národ však zřejmě turbulentní dění přestane sledovat v pátek ve 20.15. To se vhodí úvodní buly hokejového MS mezi Českem a Kanadou.

Na Pražském hradě vznikl v úvodu čtvrteční schůzky závažný konflikt mezi premiérem Sobotkou (ČSSD) a prezidentem Zemanem. Sobotka dorazil na schůzku s hlavou státu bez demise svého kabinetu, Zeman však nechal na Pražském hradě připravit sál, jako by ministerský předseda demisi přinesl.

Prezident Sobotkovi sdělil, že očekával demisi, takže mu poděkoval za dosavadní práci a požádal ho, aby vláda plnila dál svou roli, dokud nebude jmenována nová. Sobotka opáčil, že přišel diskutovat o aktuální situaci. Zarazilo ho, jak Pražský hrad ke schůzce přistoupil, nebylo to podle něj nutné.

Většina politiků schůzku hodnotí jako ostudu a politické dno. Kdy konečně Sobotka demisi pošle? Na čem se poté dohodnou koaliční partneři? I to budeme sledovat. Dějí se však i další zajímavé věci.

Kdo zavraždil kmotra? Soud pokračuje v projednávání vraždy bosse tuzemského podsvětí Antonína Běly, který byl zavražděn v roce 1995 v Úvalech u Prahy. Pavel Šrytr a Ján Kaco, obžalovaní z vraždy, vinu odmítají. Oba tvrdí, že v době vraždy byli na Slovensku. Podle nich na vraždě mohli mít zájem příbuzní Běly, jeho nejbližší okolí nebo arménská mafie, která podle nich pro Bělu pracovala.

Praha vzpomíná na hrdiny. V Praze se bude vzpomínat na povstání z května 1945. Piety proběhnou na několika místech, aktu u Českého rozhlasu se zúčastní i předseda vlády Bohuslav Sobotka a předseda Senátu Milan Štěch.

Francie se chystá na volby. Končí kampaň před rozhodujícím druhým kolem prezidentských voleb. Poslední duel dvou finalistů - Marine Le Penové a Emmanuela Macrona - připomínal box. Vyhrál Macron, komentoval tisk.

Macrona nežereme. Francouzské volby se budou ale řešit i v Praze, konkrétně večer na Malostranském náměstí. A to při akci s názvem Macrona opravdu nežereme, tak ho prostě sežereme. Pořádá Blok proti islamizaci na podporu Marin Le Penové. Účastníci mohou ochutnat speciální červenomodrobílou makronku s fotografií Emmanuela Macrona.

Kanada na úvod. Hokejová reprezentace už téměř sedm let nedokázala porazit Kanadu, další pokus ukončit sérii sedmi nezdarů v řadě budou mít Češi v pátečním úvodním zápase mistrovství světa v Paříži. Vstoupí do něj ve 20.15 s brankářem Petrem Mrázkem a mužstvo povede jako kapitán Jakub Voráček.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz