7. dubna 2017 2:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Co se stane s korunou? Komu patří Slovanské epopej? A Zeman bude končit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Slovanská epopej: Husitský král Jiří z Poděbrad (1462) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovanská epopej: Husitský král Jiří z Poděbrad (1462) | foto: NG Praha

PRAHA Ještě než vyrazíte odpočívat během víkendu, máme pro vás přehled toho, co se bude dnes dít. A nebude toho málo - vývoj koruny vůči euru či jeden zajímavý soud.

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zhruba ve 12:30 ukončila režim devizových intervencí. ČNB tak nebude bránit posílení koruny pod hranici 27 Kč/EUR a bude tolerovat zvýšenou rozkolísanost kurzu koruny. Během odpoledne koruna zpevnila až na 26,56 Kč/EUR. Posílení koruny tak zlevnilo cenu zlata v korunách, dále by mohly zlevnit elektronika i zájezdy. Konec intervencí též způsobil růst výnosů českých dluhopisů.

V prvních minutách po ukončení intervencí byl kurz výrazně rozkolísaný a krátkodobě se dostal téměř na 27,13 Kč/EUR. Poté ale koruna víceméně posilovala a maximem bylo podle údajů Patria Online 26,56 Kč/EUR v 17:37. Rozkolísání kurzu koruny analytici očekávali, dlouhodobě by měla podle nich koruna posílit.

A jak se tedy zachová koruna v pátek? Posílí víc, abychom si konečně mohli koupit zájezd na Havaj? I to budeme sledovat.

Kulturní památka Slovanská epopej nikdy nepřešla do vlastnictví Prahy, a spadá tak do dědictví po manželce autora díla Alfonse Muchy. Právník malířova příbuzného Johna Muchy to v polovině ledna uvedl u soudu, který začal projednávat Muchovu žalobu na Prahu. Hlavní město se hájí mimo jiné tím, že malíř vlastníkem pláten vůbec nebyl, protože jejich vytvoření si u něj objednal americký mecenáš Charles Crane, který je věnoval Praze.

Muchovi se nepodařilo zabránit zapůjčení díla do Asie, soud o určení vlastnictví pokračuje dnes v Praze u soudu na Ovocném trhu.

Hokejisté Chomutova vyhráli ve čtvrtém semifinále play off extraligy nad mistrovským Libercem 5:3, zvládli i druhý domácí duel v sérii a vyrovnali ve středu na 2:2 na zápasy. Hattrickem a asistencí k tomu přispěl kapitán Pirátů Michal Vondrka. Souboj mezi Libercem a Chomutovem pokračuje dnes od 17:20.

Jedním z „vrcholů“ pátku mělo být ukončení putování prezidenta Miloše Zemana po středních Čechách. Možná se ptáte, co je na přijímání a rozdávání dárků a zdvořilostí či prezidentových ohraných bonmotech s občany, zajímavého. Zeman měl podle dlouho dopředu hlášeného plánu oznámit termín podzimních parlamentních voleb. Jenže se tak nestane. Zeman to radši o den dříve oznámil ve své oblíbené televizi - Barrandově - v unylém rozhovoru s devotním moderátorem Jaromírem Soukupem. Takže si do kalendáře zaškrtněte termín 20. a 21. října.


  • 1Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz