21. června 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

ČSSD bude bilancovat po eurovolbách. ‚Stouni‘ zahajují turné, odložené kvůli zdraví Micka Jaggera

Mick Jagger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mick Jagger | foto:  David Neff, MAFRA

Předsednictvo ČSSD dnes bude hodnotit špatné výsledky v eurovolbách, lídři zemí EU se sejdou na eurosummitu o možném prohlubování integrace a Rolling Stones konečně vyrážejí na turné, které se muselo odložit o dva měsíce kvůli zdravotním problémům frontmana Micka Jaggera.

Předsednictvo ČSSD bude hodnotit špatné výsledky strany ve volbách do Evropského parlamentu, v nichž přišla o všechny europoslance.

Prezidenty a premiéry 27 zemí EU ( bez britské premiérky Theresy Mayové) čeká na takzvaném „eurosummitu“ debata o budoucím prohlubování evropské hospodářské a měnové unie. Má zaznít i krátká zpráva o vývoji kolem britského odchodu z unie. Za Česko se setkání zúčastní předseda vlády Andrej Babiš.

U vládního komplexu v Hongkongu se očekávají další masové protesty poté, co správkyně města Carrie Lamová ignorovala čtvrteční lhůtu, kterou jí dali demonstranti ke stažení kontroverzního návrhu extradičního zákona.

Pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci by měli dokončit schvalování zavedení lékového záznamu a hrazení léčebného konopí z pojištění. Ve finále jsou také novely zákonů o uvádění dřevařských výrobků na trh, o krmivech, o Státním pozemkovém úřadu nebo o zemědělství. Sněmovna by mohla projednat také zbývající předlohy, které jí vrátil Senát. Jde mimo jiné o novely o registru smluv, o vnitrozemské plavbě, o prodejní době obchodů a o znalcích a soudních tlumočnících.

Francouzský prezident Emmanuel Macron večer udělí britskému zpěvákovi Eltonu Johnovi Řád čestné legie.

Čínský prezident Si Ťin-pching je poprvé po 14 letech na návštěvě Severní Koreje, do země dorazil ve čtvrtek. Návštěva v Severní Koreji přichází týden před summitem skupiny G20 v Japonsku, kde se čínský prezident pravděpodobně sejde k bilaterálnímu jednání s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Čína a Spojené státy v současné době vedou obchodní válku a podle analytiků by Si Ťin-pching mohl summitu s Kimem využít k tomu, aby Trumpovi připomněl vliv, který má Peking na Pchjongjang.

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu má v odpoledních hodinách ruská raketa Proton vynést na oběžnou dráhu astrofyzikální observatoř Spektr-RG. Jde o společný projekt ruské a německé vesmírné agentury Roskosmos a DLR.

Britská rocková kapela The Rolling Stones zahájí v noci na sobotu odloženou severoamerickou část svého turné No Filter. Původně měla série koncertů odstartovat 20. dubna ve floridském Miami, ale kvůli zdravotním problémům frontmana Micka Jaggera musela být odložena.

Městský soud v Praze se dnes bude zabývat případem ženy, která podle policie nechala loni v únoru své šestitýdenní dítě venku v mrazu. Matka čelí obžalobě z pokusu o vraždu, hrozí jí až dvacetileté vězení nebo výjimečný trest.

Začíná pražský hudební festival Metronome, na němž vystoupí mimo jiné Liam Gallagher nebo Pražský výběr, v sobotu pak Morcheeba nebo Kraftwerk. Zahájení se zúčastní pražský primátor Zdeněk Hřib. Festival končí 22. června.

Jaderná elektrárna Temelín zahájí plánovanou odstávku druhého bloku. Odstávka by měla trvat dva měsíce.

ČTK