15. června 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

ČSSD oznámí, zda půjde do vlády s Babišem, a probere Paroubkův návrat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto: MAFRA

Dnes se dozvíme, zda v referendu u sociálních demokratů prošel nápad na utvoření vládní koalice s ANO za podpory komunistů. V Británii uloží do Westminsterského opatství popel astrofyika Stephena Hawkinga a přejmenování Makedonie budí vášně v sousedním Řecku.

ČSSD rozhodne. Na třetí hodinu odpolední je naplánováno zasedání předsednictva ČSSD, na němž se členové strany dozvědí výsledky vnitrostranického referenda. Výsledek rozhodne o tom, zda strana vstoupí do menšinové vlády s ANO. Vyhlášení výsledků se očekává ve čtyři hodiny odpoledne, přesný čas se však odvíjí od délky jednání. Během dneška se zároveň premiér Andrej Babiš má setkat s kandidátem ČSSD na ministra práce a sociálních věcí Petrem Krčálem. O podpoře menšinové vlády ANO a ČSSD má od deváté hodiny ranní jednat výkonný výbor KSČM.

Nová šance pro Paroubka? Předsednictvo se bude zároveň zabývat i návrhem ostravské ČSSD na kandidaturu bývalého premiéra Jiřího Paroubka jako nezávislého kandidáta do Senátu v Ostravě s podporou sociální demokracie. Paroubek o návrat do vrcholné politiky bojoval už v minulosti přes pražskou stranickou buňku - neúspěšně.

Další Manafortovo obvinění? Soud USA má dnes vznést nová obvinění proti bývalému šéfovi volebního štábu Donalda Trumpa Paulu Manafortovi. Bude také řešit, zda ponechá Manaforta do začátku jeho procesu na svobodě. Zvláštní vyšetřovatel Rober Mueller požádal soudce, aby přehodnotil jeho propuštění kvůli tomu, že Manafort se údajně snažil ovlivňovat potenciální svědky.

Hawking vedle Newtona. Ve Westminsterském opatství v Londýně dnes bude uložen popel zesnulého britského fyzika Stephena Hawkinga. Pohřbeni jsou tam kromě jiných fyzik Isaac Newton a přírodovědec Charles Darwin. Hawking zemřel 14. března ve věku 76 let. Ve 21 letech u něj lékaři diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, takže větší část života strávil na kolečkovém křesle.

Macron se sejde s Contem. Francouzský prezident Emmanuel Macron se má dnes sejít s novým italským premiérem Giuseppem Contem. Mají jednat o migrační politice a posílení eurozóny. Konání schůzky tento týden ohrozil spor kvůli lodi Aquarius s migranty z Afriky, které odmítla přijmout Itálie i Malta a kteří nyní směřují do španělské Valencie. Tam by měli dorazit o víkendu.

Přejmenování Makedonie. Řecký premiér Alexis Tsipras seznámí parlament s obsahem smlouvy, která má urovnat vztahy se sousední Makedonií poté, co se tato země uvolila přejmenovat se na Severní Makedonii. Řecké vládě hrozí hlasování o důvěře, které chce iniciovat opozice.

Cesta k majetkovým přiznáním. Městský soud v Praze projedná žalobu neziskové organizace Právo ve veřejném zájmu na prezidentskou kancelář. Žalobcům vadí, že se na Hradě nedomohli přístupu k majetkovým přiznáním kancléře Vratislava Mynáře.

  • 0Diskuse


Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz