26. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

ČT bude mít nového šéfa. Nejdražší malíř světa vystavuje v Praze

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Malíř Gerhard Richter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malíř Gerhard Richter. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Kdo se stane šéfem České televize? Na čem se na Pražském hradě shodne prezident Miloš Zeman a vyhozený hejtman Jiří Zimola? A co předvede při velkém návratu tenisová dopingová hříšnice Maria Šarapovová? Dnešek bude bohatý na události.

Povede Petr Dvořák Českou televizi i v následujících letech nebo jeho éra na podzim skončí? O tom dnes rozhodne druhé kolo volby šéfa Kavčích hor. Dosavadní generální ředitel Dvořák do ní jde z pozice favorita, neboť přes první „level“ prošel s podstatným náskokem. Navíc si při svém působení v čele veřejnoprávní televize zajistil náklonnost dostatečného počtu členů Rady ČT, kteří o obsazení nejvyššího postu rozhodují.

Ředitel ČT Petr Dvořák.

Ředitel ČT Petr Dvořák.

Proti sobě má však čtyři vyzyvatele, šéfa české účasti na výstavě Expo 2015 Jiřího Františka Potužníka, bývalého ředitele Primy Martina Konráda, současného vedoucího dramaturga publicistického pořadu ČT 168 hodin Karla Nováka a bývalého auditora KPMG Petra Vinkláře, které spojuje touha obrátit televizní kolos trochu jiným směrem.

Ve hře jsou mimo jiné i drahé sportovní přenosy z Ligy mistrů a olympijských her a otázka, zda má veřejnoprávní televize tyto akce přenášet.

Jeden z nejdražších malířů světa je v Česku. Gerhard Richter přicestoval do Prahy už v neděli, aby mohl v úterý na uzavřené vernisáži zahájit svou první retrospektivu ve střední a východní Evropě. Pro veřejnost je přístupná ode dneška. V Paláci Kinských a Anežském klášteře je k vidění osmdesát obrazů a tisků v hodnotě několika miliard korun. Některé kryje neprůstřelné sklo.

Galerie Myšák v pražské Vodičkově ulici.
Galerie Myšák v pražské Vodičkově ulici.

Galerie Myšák v pražské Vodičkově ulici.

Galerie Myšák, jež je v Praze spojována s aktivitami lobbisty Romana Janouška, ožije. Nový vlastník větší části nemovitosti, kterým je od konce loňského roku skupina Koh-i-noor, pronajal prostor cukrárny síti restaurací Ambiente Tomáše Karpíška. „Chceme změnit tvář cukrárny Myšák a vrátit jí důstojnost i tradici první republiky. S Ambiente jsme již podepsali smlouvu,“ řekl LN Vlastislav Bříza, generální ředitel skupiny Koh-i-noor. Během dne si o chystaném projektu můžete přečíst na serveru Lidovky.cz.

Jiří Zimola odstoupil z funkce.

Jiří Zimola odstoupil z funkce.

Bývalý jihočeský hejtman za ČSSD Jiří Zimola půjde na Hrad. Prezidentu Miloši Zemanovi hodlá povykládat o tom, jak ho podle jeho přesvědčení potopilo vedení ČSSD (a ne kauza milionových odměn pro jeho přítele a zvláštní stavba luxusní chaty). Zimola má ze Zemanem dobrý vztah (na rozdíl od šéfa strany Bohuslava Sobotky), byl i jedním z těch, kdo se zúčastnil slavného „lánského puče“ po minulých sněmovních volbách - vlivná část ČSSD se tehdy pod Zemanovou taktovkou se pokusila odstřelit Sobotku, aby se nestal premiérem.

Řada bývalých i současných vrcholných politiků zamíří dnes k soudu. Pokračuje jednání v projednávání žaloby bývalého poslance Davida Ratha na advokáta Michala Pacovského, pokračuje i projednávání kauzy Nagyová - větev údajného zneužití Vojenského zpravodajství a odvolací soud se bude zabývat sporem mezi současným ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) a Ústavem pro studium totalitních režimů.

Prezidenti Ukrajiny a Běloruska Petro Porošenko a Alexandr Lukašenko navštíví Černobylskou jadernou elektrárnu. Přesně před 31 lety tam došlo k výbuchu. Poté se přemístí do Běloruska, kde budou jednat.

Ruská tenistka Maria Šarapovová.

Ruská tenistka Maria Šarapovová.

Americký prezident Donald Trump by měl představit daňovou reformu zahrnující rozsáhlé snížení daní pro jednotlivce i podniky.

Patnáctiměsíční trest za doping pro tenistku Marii Šarapovovou vypršel včera o půlnoci. A už dnes se jedna z nejslavnějších sportovkyň světa představí dychtivému publiku na turnaji ve Stuttgartu.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz