4. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Čunkův kraj staví ohradník proti prasečímu moru a manažerovi VW hrozí 169 let vězení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Manažer VW Oliver Schmidt má dnes přiznat vinu v kauze Dieselgate, u jednoho stolu zasednou ministři zahraničí USA a Ruska a na Zlínsku se začne stavět elektrický ohradník proti africkému moru.

Několik životů za Dieselgate? Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt, zadržený ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem, by měl dnes podle detroitského soudu přiznat vinu. V letech 2014 a 2015 řídil americké oddělení automobilky pro dodržování regulačních předpisů. Čelí obvinění ze spiknutí s cílem zakrýt manipulace s emisemi před regulačními orgány. Pokud mu soud prokáže vinu, hrozí mu trest ve výši až 169 let.

Lavrov a Tillerson se setkají. V době vypjatých rusko-amerických vztahů poté, co Donald Trump podepsal s vážnými výhradami nové protiruské sankce a Moskva nařídila Američanům snížit počet diplomatů v Rusku o 755 lidí, se setkají ministři zahraničí obou zemí – Rex Tillerson a Sergej Lavrov. Sejdou se dnes při příležitosti setkání zástupců ze Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a jejich partnerů z USA, Ruska a dalších zemí ve filipínské Manile.

Nová data o nezaměstnanosti. Česko mělo v uplynulých měsících historicky nejnižší nezaměstnanost. Potvrdí trend i nejnovější data? Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o zaměstnanosti a nezaměstnanosti v zemi v 2. čtvrtletí letošního roku podle výsledků podrobného průzkumu prováděného ve všech okresech, takzvaného výběrového šetření pracovních sil (VŠPS).

Venezuela se bude bouřit. Venezuelu nejspíš čeká bouřlivý den. Dnes se má totiž poprvé sejít v neděli zvolené Ústavodárné shromaždění, které může definitivně převzít roli parlamentu, jejž v současné době ovládá opozice, bojující proti politice prezidenta Nicoláse Madura. Ta se se současným vývojem událostí nehodlá smířit a chystá velké demonstrace.

Čunek přeletí nad divočáky. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek se dnes proletí policejním vrtulníkem nad terénem, v němž se šíří mezi divokými prasaty africký mor. Dnes v 9 hodin by měla v kraji začít výstavba několik desítek kilometrů dlouhého elektrického ohradníku, který by měl zabránit dalšímu šíření nemoci mimo ohnisko nákazy.

Bude mít Rwanda staronového prezidenta? Ve Rwandě se dnes mají uzavřít volební místnosti pro prezidentskou volbu. Země si přitom koncem roku 2015 schválila ústavní změny, jež umožní zachování současného stavu. Prezident Paul Kagame, který v roce 1994 ukončil genocidu Tutsijů, vládne zemi již dvě dekády a díky ústavní změně v tom může pokračovat. Navíc má vysokou šanci na znovuzvolení.

Hvězdy na hradě. V Rožmberku nad Vltavou začíná dvoudenní festival Hrady CZ, kde zahrají Arakain & Lucie Bílá, Richard Müller, Olympic, Tomáš Klus, Anna K., Vypsaná Fixa, Vladimir 518, Horkýže Slíže, Visací zámek, Rybičky 48, Mandrage, Mig 21, Xindl X, Sto zvířat či Wohnout. Letošní ročník už proběhl na hradech Točník a Žebrák, Kunětické hoře a na Švihově. Hradní festivalovou sezonu uzavře začátkem září akce na Bezdězu.

  • 0Diskuse
Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky