5. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Demonstrace proti komunistovi Ondráčkovi a politická krize na Slovensku

Zdeněk Ondráček, poslanec za KSČM | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Ondráček, poslanec za KSČM | foto: Reprofoto

PRAHA Proti zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) budou dnes večer protestovat lidé v 11 městech po celé České republice. Chtějí mimo jiné podepisovat petice za novou volbu předsedy komise. Archy s podpisy organizátoři ve středu předají sněmovnímu petičnímu výboru.

Protesty ohlášeny v 11 městech. „Občanský protest sbírající podpisy pro volbu nového předsedy vznikl původně jako akce čtyř přátel se záměrem petičního happeningu na piazzettě pražského Národního divadla. Díky vzedmuté vlně spontánní podpory se nicméně přesouvá na pražské Václavské náměstí,“ uvedla za organizátory Lucie Kohoutová.

Akce na Václavském náměstí se podle facebookové události chce zúčastnit zhruba deset tisíc lidí, další 30.000 má o událost zájem. Potvrzené účasti ve facebookových událostech ovšem poté často neodpovídají skutečnosti. Organizátoři přesto očekávají, že se protestů zúčastní desetitisíce lidí.
V Praze budou petiční archy připravené už v 17:00. „Akce vyvrcholí krátkým happeningem v 19:00, jež bude mít podobu pozvednutí petičního listu či bílého listu papíru, srolovaného do symbolického bílého obušku,“ uvedla Kohoutová.

Protesty se uskuteční také v Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Písku, Jihlavě, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové a Rožnově pod Radhoštěm.

Fico vs. Kiska. Návrh slovenského prezidenta Andreje Kisky na rekonstrukci vlády v souvislosti s politickou krizí po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky je podle premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica popřením výsledků voleb. Fico zároveň dnes slovně zaútočil na hlavu státu, která předtím navrhla buď zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb. „Návrhy prezidenta na totální rekonstrukci vlády, spojenou s hlasováním o důvěře nové vládě jsou popřením výsledků demokratických parlamentních voleb, které se konaly v roce 2016. Prezident se tímto prohlášením hlásí k opozici, která hovoří o potřebě převratu na Slovensku,“ řekl Fico.

Obchvat Kolína u soudu. Městský soud v Praze projedná žalobu Metrostavu na Ředitelství silnic a dálnic. Firma požaduje přes 51 milionů korun v souvislosti se stavbou obchvatu Kolína.

Jihokorejci v Pchjongjangu. Vládní delegace Jižní Koreje má přijet do KLDR na dvoudenní návštěvu, na níž má projednávat možnosti zlepšení vzájemných vztahů mezi Soulem a Pchjongjangem i nastolení dialogu komunistického režimu s Washingtonem.

Kaczynski vs. Walesa. V Gdaňsku začne soud mezi předsedou vládní strany Jaroslawem Kaczynským a historickým vůdcem Solidarity, bývalým prezidentem Lechem Walesou. Kaczynski žaluje Walesu za to, že mu připisoval odpovědnost za letecké neštěstí u Smolenska. V troskách vládního letadla zahynul i Kaczynského bratr, tehdejší prezident Lech Kazcynski.

Auto roku. V Ženevě proběhne vyhlášení vítěze evropské ankety Auto roku 2018. Nejlepší novinku volí motorističtí novináři z evropských zemí včetně ČR.

Klid zbraní. V Donbasu na východě Ukrajiny má platit nové příměří. Konflikt mezi proruskými separatisty a ukrajinskými vojsky si od dubna 2014 vyžádal více než 10 000 mrtvých.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...