Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Děti jdou do škol a v obchodech platí nové omezení. Stroje Boeing 737 MAX mohou dostat povolení k létání

Povinnost nosit během vyučování roušky platí pro děti už od druhého stupně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povinnost nosit během vyučování roušky platí pro děti už od druhého stupně... | foto: Petr LundákMAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Do škol se vrátí žáci prvních a druhých tříd ZŠ, na základních a středních školách se navíc pro zájemce umožní prezenční individuální konzultace.

Začíná platit omezení počtu zákazníků na plochu v obchodech a nákupních centrech. Každý zákazník musí mít pro sebe 15 metrů čtverečních. Zároveň se prodlužuje provozní doba prodejen do 21:00, kdy začíná zákaz vycházení. Prodejci budou muset řídit fronty v obchodech i před nimi a dohlížet na dodržování dvoumetrových odstupů. Uzavření prodejen platí o nedělích a svátcích.

Stravovací zařízení mohou mít ode dneška otevřena výdejní okénka déle. Dosavadní interval 06:00 až 20:00 se prodloužil na 05:00 až 21:00.

Svateb, pohřbů či bohoslužeb se ode dneška smí účastnit 15 lidí, dosud to bylo deset. Výjimka ze zákazu volného pohybu nově platí také pro sportování na venkovních sportovištích.

Němečtí zákonodárci rozhodnou o úpravě zákona o ochraně před infekčními chorobami, chtějí do něj zahrnout povinnost dodržování odstupu, nošení roušek, omezení kontaktů či nucenou uzavírku obchodů. Před Spolkový sněm svolali odpůrci karanténních opatření demonstraci, která ale podle policie není povolená. Úřady se obávají možných násilností.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) by mohl vydat povolení k letům stroje Boeing 737 MAX, který již téměř dva roky nesmí do vzduchu.

Od 18:00 začíná v Lánech pravidelné setkání prezidenta Miloše Zemana s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Ústavní soud na svém webu vyhlásí, jak rozhodl v kauze padělaných obrazů, které zadržuje policie. Má je už několik let pro účely trestního řízení.

Ústavní soud také vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti vězně, který se domáhá práva na účinné vyšetřování. Tvrdí, že jej ve Valdicích zbili příslušníci Vězeňské služby. Generální inspekce bezpečnostních sborů případ odložila.

A do třetice Ústavní soud oznámí, jak rozhodl o Národním zdravotnickém informačním systému. Návrh na provedení škrtů v zákonech o zdravotních službách a veřejném zdravotním pojištění podala skupina 20 senátorů z různých klubů. Kritizovali rozsah sběru dat ve zdravotnictví.

Obvodní soud pro Prahu 10 projedná žalobu, kterou v roce 2015 podal na ministerstvo životního prostředí obyvatel Ostravy. Muž se domáhá zadostiučinění kvůli nadlimitnímu znečištění ovzduší.

Kárný senát Nejvyššího správního soudu projedná žalobu na státní zástupkyni Stanislavu Rybovou. Údajně intervenovala u kolegyně ve prospěch svého zetě.

Začíná dvoudenní on-line Pražský evropský summit 2020, který pořádá Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a Ústav mezinárodních vztahů. Zúčastní se ho veřejní činitelé, zástupci byznysu a neziskového sektoru či akademici, kteří budou diskutovat o současných i budoucích výzvách Evropské unie. Jde zejména o klimatickou změnu, post-pandemickou obnovu, postavení EU jako globálního aktéra, stavu demokracie a právního státu či digitalizaci a jejím vlivu na společnost. Zúčastní se ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib a další.

Ředitelství silnic a dálnic uvede do provozu velkokapacitní dálniční odpočívku ve Šlovicích u Plzně na 83. kilometru dálnice D5 z Plzně na hraniční přechod Rozvadov. Poskytne také informace k aktuálnímu navýšení kapacity odstavných ploch pro nákladní dopravu na dálniční síti ČR i o plánu na další navyšování počtů parkovišť.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...