18. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Do dražby jde unikátní letový manuál astronautů z Apolla 11, cyklisté vyrazí na první pyrenejskou etapou

Letový manuál astronautů Neila Armstronga a Buzze Aldrina, kteří přistáli na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letový manuál astronautů Neila Armstronga a Buzze Aldrina, kteří přistáli na... | foto: Reuters

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Aukční síň Christie’s bude v New Yorku dražit předměty připomínající první přistání člověka na Měsíci před 50 lety. Prodávat se bude například i letový manuál astronautů Neila Armstronga a Buzze Aldrina, kteří na Měsíci přistáli. Manuál má 44 stránek s harmonogramem lunárního modulu Apolla 11 a zachycuje detailně každý krok astronautů. Kromě technických dat kniha v kroužkové vazbě obsahuje také 150 různých poznámek a značek napsaných ručně Armstrongem a Aldrinem. Cena manuálu může dosáhnout až devíti milionů dolarů. Podle aukční síně knihu prodává soukromý sběratel, který ji koupil přímo od Aldrina.

Od 10:00 zasedá Rada Národního akreditačního úřadu. Podle zastupujícího předsedy Ivana Barančíka NAÚ nelze vyloučit, že se bude zabývat i možným omezením akreditace pro obor všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity kvůli pochybení u přijímacích zkoušek. Na programu zasedání tento bod ale není.

Německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová vypovídat před soudem v sicilském Agrigentu kvůli podezření z napomáhání nelegální migraci. Racketeová vplula na konci června navzdory zákazu do italských vod se čtyřmi desítkami migrantů na palubě.

Na Tchaj-wanu očekávají příchod prvního letošního tajfunu. Úřady tohoto ostrovního státu nařídily evakuace tisíců lidí, některé domácí lety byly zrušeny a úřady vydaly varování před záplavami a vzedmutým mořem. Očekává se, že tajfun nejslabší kategorie, jenž dostal jméno Danas, zasáhne ve čtvrtek místního času východotchajwanský okres I-lan.

Dozorčí rada německého výrobce luxusních vozů BMW bude jednat o budoucnosti současného šéfa firmy Haralda Krügera. Jeho smlouva končí v květnu 2020 a její prodloužení není jisté, on sám zřejmě proto odstoupí již v dubnu. Firma má dva interní kandidáty na tuto funkci. Krüger se stal ředitelem BMW v květnu 2015, pod jeho vedením přišla společnost v roce 2016 o titul nejprodávanější značky luxusních vozů ve prospěch konkurenční automobilky Mercedes-Benz.

V Bruselu se uskuteční jednání ministrů zahraničí a ministrů pro evropské záležitosti zemí EU. Evropská komise předloží ministrům svůj návrh toho, jak by mělo vyhodnocováno dodržování pravidel právního státu v členských zemích.

V Helsinkách bude neformální schůzka ministrů vnitra Evropské unie, která se má věnovat otázkám migrace.

Od 14:00 začíná módní přehlídka seniorů - obyvatel Rezidence RoSa v Praze 8, které se mimo jiné zúčastní herečka Jitka Schneiderová a syn Jana Wericha Jiří Werich Petrášek.

Cyklisté na Tour de France vyjedou na 12. etapu, která je zároveň první pyrenejskou etapou. Úsek z Toulouse do Bagneres-de-Bigorre je dlouhý bezmála 210 kilometrů. Žlutý trikot vedoucího jezdce zatím drží domácí Julian Alaphilippe. Jedinému českému zástupci na Tour Romanu Kreuzigerovi v průběžném pořadí patří 17. místo se ztrátou tři a půl minuty na Alaphilippa.

Lidovky.cz

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.