15. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Do Prahy se sjíždí lídři krajní pravice, uzavře se další lávka a končí summit EU

Marine Le Penová, europoslankyně a předsedkyně strany National Front (FN) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marine Le Penová, europoslankyně a předsedkyně strany National Front (FN) | foto: Reuters

PRAHA Praze se v sobotu uskuteční konference evropských protiimigračních stran sdružených do frakce Evropa národů a svobody (ENF), část lídrů krajní pravice dorazí už dnes. Na setkání, které hostí české hnutí SPD, by se mělo mluvit o novém modelu evropské spolupráce založeném na spolupráci suverénních zemí bez bruselských orgánů.

Demonstrace proti Okamurovým hostům. Do Prahy na akci dorazí mimo jiné neúspěšná francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová nebo nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders. Podle předsedy SPD Tomia Okamury část delegátů dorazí do Prahy už v pátek a setká se v prostorách poslaneckého klubu SPD. Přesný čas setkání Okamura nechtěl sdělit, poukázal přitom na žádost policie, že má být z bezpečnostních důvodů udržován přesný harmonogram v tajnosti. Sněmovna kvůli návštěvě zástupců ENF na klubu SPD zvláštní bezpečnostní opatření nechystá. V dolní komoře Parlamentu jsou stálá standardní bezpečnostní opatření, která pokryjí i tuto akci poslaneckého klubu SPD.

Proti konferenci jsou už na pátek svolány demonstrace: protestní shromáždění Za společnou Evropu bez strachu a nenávisti má začít ve 14:00 du TOP Hotelu Praha, akce Proti politice a strachu svolané koalicí radikálně levicových a antirasistických skupin začne v 18:00 před hotelem Intercontinental.

Další lávka v Praze zavře. Kvůli špatnému technickému stavu bude uzavřena lávka pro pěší na železničním mostu mezi Vyšehradem a Smíchovem. Lávky pro chodce a cyklisty se budou kompletně předělávat.

Kdo bude vyšetřovat OKD? Od 9:00 pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci by měli projednat ve druhém čtení návrh státního rozpočtu na příští rok, volit předsedy stálých komisí a naplnit členy vyšetřovací komisi k OKD.

Závěrečný den summitu EU. Lídři 27 států unie včetně Andreje Babiše by se měli věnovat vývoji jednání kolem odchodu Británie z bloku a rozhodnout o tom, zda dosavadní diskuse pokročily natolik, že je možné začít s rozhovory o budoucím uspořádání vzájemných vztahů. Šéfové států a vlád zemí eurozóny by společně s kolegy z ostatních zemí unie kromě odcházejících Britů měli také na „eurosummitu“ hovořit o budoucnosti a prohlubování měnové a hospodářské unie.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz