28. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Dostane Šakal další doživotí? A kdo vyzve na souboj šéfa České televize

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Terorista Carlos Šakal, vlastním jménem Ramírez Sánchez | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Terorista Carlos Šakal, vlastním jménem Ramírez Sánchez | foto: Reuters

Praha Dobré ráno, přinášíme vám přehled událostí, které se dnes určitě vyplatí sledovat.

Kdo chce vládnout ČT. Výběrové řízení na nového generálního ředitele už přineslo první jméno. Podle zjištění LN se do soutěže přihlásil exředitel televize Prima Martin Konrád, což také sám potvrdil. Nepůjde ale o souboj dvou „titánů“ českého televizního prostoru, zájem o šéfování veřejnoprávní televizi mají i další. Jejich jména se zástupci televize dozvědí právě dnes - pod dohledem notáře budou rozlepovat obálky s oficiálními přihláškami.

Šakal a tři doživotí. Už si odpykává dva doživotní tresty za vraždu dvou policistů a čtyři pumové atentáty, přesto znovu stanul před soudem. Jeden z neznámějších světových teroristů Ilich Ramírez Sánchez alias Carlos či Šakal měl podle žaloby v roce 1974 v Paříži granátem hozeným do obchodního centra Publicis zabít dva lidi a dalších 34 zranit. Cílem prý bylo osvobození zadržovaného levicového radikála podezřelého z terorismu, který vláda po útoku skutečně propustila. Konec příběhu se zřejmě dozvíme právě dnes, kdy by měl soud vynést verdikt. Prokuratura požaduje další doživotí.

Druhý pokus o Scoxit. Britové, chcete odejít z EU? Poslužte si, ale bez nás. Tak by se dal zjednodušeně shrnout jeden z hlavních argumentů příznivců nového referenda o samostatnosti Skotska, o jehož vypsání dnes bude hlasovat Skotský parlament. Původně k tomu mělo dojít už 22. března, hlasování však odložil kvůli útoku před parlamentem v Londýně. Pokud skotští poslanci referendum schválí, mohlo by se podle premiérky Nicoly Sturgeonové uskutečnit na přelomu roku. Ulice Edinburghu by tak nejspíš opět zaplavily národní modré a bílé barvy.

Westingouse jde ke dnu. Soutěžil o dostavbu Temelína, teď bude mít jiné starosti. Podle japonského listu Nikkei dnes zřejmě oznámí mateřský konglomerát Toshiba bankrot americké jaderné divize Westinghouse. Ta se potýká s obrovskými náklady kvůli překročení rozpočtu dvou jaderných projektů v USA. Auditoři navíc zpochybnili způsob, jakým Westinghouse před časem zaúčtoval převzetí společnosti Chicago Bridge & Iron. Žádost o soudní ochranu před věřiteli by mohla omezit budoucí ztráty firmy.

Kulaté mince jsou pro „konzervy“. Ve Velké Británii vstupuje do oběhu nová jednolibrovka. Má dvanáct hran, je dvoubarevná a obsahuje více bezpečnostních prvků - včetně proměnlivého obrázku a řady dalších, které si stát z pochopitelných důvodů nechá pro sebe. Pokud ale máte doma staré libry, nepanikařte - budou platit až do 15. října.

  • 0Diskuse
Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky