5. dubna 2017 2:27 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Dozvuky chemického masakru a Ztohoven zase u soudu za trenky na Hradě

PřI útoku ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zahynulo i mnoho dětí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PřI útoku ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zahynulo i mnoho dětí. | foto: Reuters

PRAHA I středa bude nabita událostmi. Svět je otřesen po úterním útoku chemickými zbraněmi v okolí syrského Idlibu. V Bruselu a New Yorku se bude řešit budoucnost toho válečným konfliktem zmítaného státu. V Česku se budou pro změnu řešit obří červené trenýrky na Hradě.

Letecký útok v syrské provincii Idlib si v úterý vyžádal nejméně 100 mrtvých, včetně mnoha dětí, a 400 raněných. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) útočila letadla syrské vlády či jejího podporovatele Ruska a byl použit toxický plyn. Asadův režim však zodpovědnost za útok odmítá.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault kvůli tomu požádal o svolání mimořádného jednání Rady bezpečnosti OSN, která se v New Yorku sejde ve středu odpoledne SEČ.

Svět je útokem, při kterém byl možná použit Sarin, šokovaný i proto, že zemřely desítky dětí. „Ležely přede mnou a umíraly. Chvěly se - ze strachu, nedostatku kyslíku a z účinku chemických zbraní. Cítil jsem se bezmocný. Nic jsem pro ně nemohl udělat. Nemocnice nebyla vybavená na takhle vážné případy,“ popsal fotograf AFP Al-Bakour scénu z malé nemocnice.

Budoucnost Sýrie se bude celý den řešit i v Bruselu. Začíná totiž konference spolupořádaná EU, OSN a Německem, Norskem, Kuvajtem, Katarem společně s Velkou Británií. Účastnit se má sedm desítek delegací. Česko bude zastupovat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Možná budoucnost umělecké skupiny Ztohoven se bude řešit u soudu v Praze. Právo na svobodu projevu nelze nadřazovat nad právo na ochranu majetku, řekl v polovině října loňského roku odvolací soud k vrácení případu skupiny Ztohoven k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Vyplývá to z usnesení, kterým soud vyhověl stížnosti státní zástupkyně a zrušil rozhodnutí, podle něhož není vyvěšení trenýrek trestným činem.

Soud bude tedy ve středu znovu řešit skupinu, která v roce 2015 vyvěsila nad Pražským hradem obří červené trenýrky. Žalobci umělce viní z výtržnictví, poškozování cizí věci a krádeže, hrozí jim až tři roky vězení.

Bohuslav Sobotka a spol. si pak na osmou večer naplánovali schůzi vlády. Na té pomalu dosluhující vláda s jedním čerstvým ministrem - Jiřím Havlíčkem - bude řešit mj. návrh na posílení NBÚ pro zvyšování kybernetické bezpečnosti. Není známo, zda tento návrh souvisí s nedávnou kauzou dětského porna na počítači prezidenta Miloše Zemana.

A co chce ještě vláda probírat? Novelu zákona o pojistném na sociální zabezpečení či návrh postupu státu při řešení další činnosti důlní společnosti OKD a také jmenování koordinátora digitální agendy ČR, kterým by se měl stát bývalý novinář LN Ondřej Malý.

Na své si přijdou i milovníci hokeje, událostí číslo jedna ve sportu bude 4. semifinále play off mezi Chomutovem a Libercem. To začíná 17.20 a do finále mají pořád blíže Bílí Tygři, kteří vedli 2:0 na zápasy, ale v úterý prohráli 0:2.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz