26. března 2019 5:41 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Europoslanci budou hlasovat o ‚cenzuře internetu‘. Čeští fotbalisté si zahrají proti Brazílii

Brazilští fotbaloví reprezentanti trénovali 24. března 2019 v Praze před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brazilští fotbaloví reprezentanti trénovali 24. března 2019 v Praze před... | foto: ČTK

PRAHA Do konce roku zbývá 280 dní. Europoslanci budou rozhodovat o směrnici, která upravuje „cenzuru na internetu“. A čeští fotbalisté si večer zahrají v Praze proti Brazílii.

Oči celé Evropy se upřou do Štrasburku. Europoslanci budou jednat o směrnici o ochraně autorských práv na internetu. Ve 12:30 bude plénum hlasovat o jejím kompromisní znění, které přinesla dohoda členských států unie a zástupců Evropského parlamentu. Proti chystané směrnici se o víkendu demonstrovalo v Evropě i v Česku. Oponenti hovoří o cenzuře internetu a kritizují hlavně článek 11 směrnice týkající se plateb autorských poplatků za sdílení obsahu a článek 13, který platformám typu Youtube či úložištím ukládá povinnost kontrolovat, zda nahraný obsah neporušuje autorská práva. Směrnici naopak vítají tvůrci filmů a písní, kteří nyní přicházejí o zisky.

Europoslanci se také vyjádří k návrhu Evropské komise na změnu střídání letního a zimního času. A ve Štrasburku bude jednat i Evropská komise. Diskutovat se kromě jiného bude o kybernetické bezpečnosti a datových sítích páté generace (5G) s cílem posílit možnosti EU při ochraně strategické infrastruktury.

V 10:00 se uskuteční v Café Louvre na Národní tisková konference při příležitosti Národního dne myelomu (rakovina krve). Zúčastní se mj. Ivan Špička z I. interní kliniky 1. LV UK a VFN v Praze, který promluví o mnohočetném myelomu, jeho vzniku, příznacích, průběhu a léčbě, a pacientka trpící touto nemocí.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, předseda EK Jean-Claude Juncker, německá kancléřka Angela Merkelová a čínský prezident Si Ťin-pching budou v Paříži jednat o obchodu a klimatu.

Večer se na Slovensku uskuteční na televizní stanici Markíza debata prezidentských kandidátů Maroše Šefčoviče a Zuzany Čaputové. Jejich debaty probíhaly bez vzájemných ostřejších slovních výpadů. Na konci minulého týdne si Šefčovič stěžoval, že jeho soupeřka prý nepřistoupila na větší počet předvolebních debat. Čaputová oponovala, že na některých termínech se volební týmy obou kandidátů neshodly a že se se Šefčovičem ještě sejde kromě jiného ve třech televizních diskusích. „Televizní diskuse jsou nejsledovanější, na ně si nechávám energii,“ řekla Čaputová, která vyhrála první kolo a je považována za favoritku sobotní volby.

Ve 20:45 (vysílá ČT Sport) začíná v pražském Edenu fotbalový zápas Česko - Brazílie. Nejúspěšnější tým světových šampionátu Brazílie se v Česku představí po více než 60 letech. Češi se ovšem oklepávají z debaklu, který utržili v pátek v Anglii (0:5). Podle trenéra fotbalové reprezentace Jaroslava Šilhavého byla vysoká porážka velkým poučením a zkušeností, která může týmu pomoci v přípravném duelu s dalším gigantem Brazílií. Český kouč plánuje čtyři změny v základní sestavě, jednou z nich by mělo být zařazení stopera a bývalého kapitána Marka Suchého.

Před 671 lety (1348) otec vlasti Karel IV položil základní kámen Nového města pražského. A před 1267 lety (v roce 752) byl zvolen 92. papežem Štěpán II. po smrti předchůdce Zachariáše. Dva dny po volbě zemřel také.

Lidovky.cz