25. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Evropu zasáhnou rekordní vedra, Nissan chystá propustit 10 000 zaměstnanců

Tropické teploty v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tropické teploty v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Většinu území ČR dnes opět čekají tropické teploty. V části Čech může být až 36 stupňů Celsia. Vlna veder bude kulminovat ve Francii, v Paříži by měl padnout rekord z roku 1947 (40,4 stupně Celsia).

Cyklisty přitom právě ve Francii čeká náročná 18. etapa Tour de France. Závodníci se vydají na 208 km dlouhou trasu Embrun - Valloire.

Soud projedná odvolání ve sporu mezi dědici zemřelého kreslíře Káji Saudka a sběratelem Tomášem Šmídkem o vlastnictví komiksu Muriel a andělé. Dílo Šmídek v roce 2013 koupil od pražské Galerie Moderna za 2,5 milionu korun, příbuzní Saudka ale tvrdí, že byl komiks před desítkami let odcizen. Obvodní soud počátkem roku nepravomocně rozhodl, že Saudkovo vlastnické právo na komiks nikdy nezaniklo.

Japonská automobilka Nissan Motor zveřejní výsledky hospodaření za fiskální první čtvrtletí. Podle médií by automobilka měla také oznámit, že zruší 10 000 pracovních míst.

Saský ústavní soud se bude zabývat stížností Alternativy pro Německo (AfD), která napadla rozhodnutí saských úřadů nepřipustit k zářijovým zemským volbám celou její kandidátku.

Francouz Franky Zapata, který o státním svátku 14. července překvapil širokou veřejnost prezentací svého flyboardu, se pokusí na tomto zařízení překonat kanál La Manche.

Ve 13.30 je na programu zasedání dolní komory španělského parlamentu, která má podruhé hlasovat o důvěře šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi pro sestavení vlády; stačí mu prostá většina hlasů.