10. ledna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Exekutor se chystá vyklidit v Praze centrum Kliniku a bude dál sněžit

Na podporu Kliniky proběhlo několik demonstrací. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na podporu Kliniky proběhlo několik demonstrací. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Sníh bude dál v Česku padat, zejména na horách vydatněji. To v Rakousku a na jihu Německa panuje kalamitní situace. V Praze se exekutor chystá vyklidit komunitní centrum Klinika. Proběhne akce bez násilí?

Tlaková níže Benjamin dál určuje ráz počasí ve střední Evropě. V Česku bude podle meteorologů zataženo až oblačno a místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky, v Čechách zpočátku na většině území. Na horách budou srážky četnější. Nejvyšší teploty -2 až +2 °C, v 1000 m na horách kolem -6 °C. 

V rakouských i německých Alpách s dalším sněžením rychle roste nebezpečí lavin. V některých částech Rakouska už platí nejvyšší stupeň. Na mnoha místech jižního a východního Německa sníh ochromil dopravu. Mnoho školáků v zasažených oblastech má sněhové prázdniny. Uzavřena je kvůli tomu také řada skiresortů. „Riziko velkých lavin je velmi, velmi vysoké,“ řekl DPA šéf štýrské služby pro pomoc při katastrofách Harald Eitner. Nejen v rozsáhlých částech Rakouska, ale také v německých Alpách a v Krušných horách má prakticky nepřetržitě sněžit i ve čtvrtek.

Exekutor chce od 10. hodiny začít s vyklízením budovy v Jeseniově ulici v Praze 3, kde působí Autonomní sociální centrum Klinika. Majitelem budovy je Správa železniční dopravní cesty, aktivisté ji obývají proti vůli vedení správy. Aktivisté se hodlají sejít o hodinu dřív. Soudní exekutor Ivo Luhan uvedl, že nejprve zkusí situaci vyřešit po dobrém a ohledně případné asistence policie se rozhodne až podle situace. Dodal, že pokud by při výkonu exekuce narazil na tvrdý odpor, může ji přerušit a vrátit se v jiný termín.

Čínského velvyslance Čanga Ťien-mina, který na sebe upozornil tím, že podle premiéra Andreje Babiše lhal o jejich vzájemné předvánoční schůzce, čekají setkání s předními českými politickými představiteli. V 10:00 začne velvyslancovo jednání s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) ve Valdštejnském paláci. Ve 12:00 ho přijme ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Jednat budou o sporu ohledně používání softwaru a hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. 

V poledne se premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) sejdou s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a budou jednat o investičních záměrech v Praze.

Americký prezident Donald Trump má přijet na inspekci americko-mexické hranice, chce se sejít s lidmi na „frontové linii“. Trump chce na hranici postavit zeď (podle současných modifikovaných plánů ocelovou bariéru) proti lidem, kteří by chtěli žít v USA.

V Bukurešti proběhne slavnostní zahájení rumunského předsednictví EU za účasti Evropské komise a jejího předsedy Jeana-Claudea Junckera.

Generální advokát soudního dvora EU zveřejní svůj názor na otázky jednoho z francouzských soudů týkajících se výkladu práva „být zapomenut“ v internetových vyhledávačích a postupu, který má v takových případech zvolit společnost Google.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz