Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
12. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Experti opět proberou jed na hraboše, soud bude řešit odvolání ‚sexuálního predátora‘ Billa Cosbyho

Bill Cosby v Norristownu již po druhé stanul před soudem ohledně případu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Cosby v Norristownu již po druhé stanul před soudem ohledně případu... | foto: Reuters

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Odborníci budou na ministerstvu zemědělství pokračovat v debatě o způsobu likvidace přemnožených hrabošů na polích. Stát minulý týden povolil rozhazování jedu na hubení hlodavců Stutox II. Toto rozhodnutí ale vyvolalo vlnu kritiky od ministerstva životního prostředí a ekologických organizací. Upozornily na to, že plošná aplikace jedu může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky.

Z důvodu mytí bude v Praze uzavřen Bubenečský tunel, který je součástí komplexu Blanka. Uzavírka zabere tři noci od 12. srpna do 15. srpna, vždy od 23:00 do 05:00. Objížďka je vedena ulicemi: Milady Horákové, Veletržní, Dukelských hrdinů, U Výstaviště, Partyzánská, Trojský most.

Okresní soud v Jihlavě bude od 9:00 znovu rozhodovat v případu údajného zneužití pravomocí bývalé šéfky E Aleny Vitáskové. Jeho rozhodnutí zrušil odvolací soud v Brně a vrátil případ k doplnění dokazování. Jednání je nařízeno i na 13. srpna. Podle kriminalistů Vitásková porušila povinnosti při správě cizího majetku a zneužila svou pravomoc, když jmenovala místopředsedkyní ERÚ bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou bez potřebné praxe.

U Krajského soud v Ústí nad Labem pokračuje líčení v případu týrání a vraždy tříletého dítěte. Před soudem stojí chlapcův otčím z Loun. Vypovídat budou znalci. Muži hrozí až výjimečný trest.

Americký soud se bude zabývat odvoláním herce Billa Cosbyho odsouzeného za znásilnění. Dvaaosmdesátiletý americký komik byl loni v září odsouzen ke třem až deseti rokům vězení za zdrogování a znásilnění své někdejší přítelkyně v roce 2004. Soudce ho kromě toho označil za sexuálně násilnického predátora. Cosby, dříve přezdívaný „Tatínek Ameriky“, je první odsouzenou celebritou od propuknutí kampaně #MeToo namířené proti sexuálním přečinům. Ze sexuálního zneužívání ho obvinilo dalších více než 50 žen, ale většinou šlo o promlčené případy.

V Portugalsku začíná časově neomezená stávka řidičů cisteren převážejících benzin. Šoféři požadují vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Vláda se již na stávku připravila vyhlášením stavu energetické krize, což má zajistit dodávky pohonných hmot do přístavů, nemocnic, na letiště a dalším prioritním uživatelům.

Sledujeme vývoj kolem lodí s migranty Open Arms a Ocean Viking, které plují ve Středozemním moři. Open Arms čeká už více než týden u ostrova Lampedusa na povolení zakotvit, na palubě má přes 150 migrantů. Další desítky běženců zachránila u libyjského pobřeží loď Ocean Viking.

V Římě v 16:00 začíná schůzka šéfů politických frakcí dolní komory italského parlamentu, která má stanovit termín jednání o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě; ten předložila jedna z koaličních stran Liga.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...