25. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Finále prezidentské kampaně je tady: poslední debata Zemana s Drahošem

Oba kandidáti si po televizním duelu na TV Prima podali ruce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oba kandidáti si po televizním duelu na TV Prima podali ruce. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Pro čtvrteční prezidentskou debatu zvolila Česká televize (ČT) komornější prostředí s menším počtem lidí v publiku, než bylo v úterní diskusi televize Prima. Kromě otázek připravených veřejnoprávní televizí budou kandidáti odpovídat také na dotazy ústavních činitelů a obyvatel vybrané obce. Na závěr si budou Miloš Zeman a Jiří Drahoš klást otázky navzájem.

Druhé střetnutí bude trvat hodinu a půl. Každý z kandidátů si bude moci do Rudolfina přivést 30 příznivců. „Výběr podporovatelů je plně v kompetenci volebních štábů,“ sdělila mluvčí televize Karolína Blinková. Televize podle ní věří v kultivovanou diskusi a případné excesy ze strany publika umí zvládnout.

Debata bude mít tři části. V první budou kandidáti odpovídat na otázky, které pro ně připravil editorský a dramaturgický tým ČT. Tematické okruhy se týkají současné politické situace, důležitých témat veřejné diskuse, pravomocí prezidenta a programu kandidátů, uvedla Blinková. Tematické okruhy znají oba kandidáti dopředu, jejich štáby na výběr témat neměly vliv.

Ve druhé části pořadu budou kandidátům pokládat otázky předsedové obou komor Parlamentu a lidé z jedné jihočeské obce, kde v prvním kole dostali Zeman a Drahoš přibližně stejný počet hlasů. Debata bude trvat 90 minut.

Zeman bude debatovat i s Jaromírem Soukupem.  Od 20:15 prezident Miloš Zeman vystoupí ze záznamu také na TV Barrandov v pořadu Týden s prezidentem. 

Ministři budou odpovídat. Pokračuje schůze sněmovny. Na programu jsou zejména interpelace na členy vlády a mezinárodní smlouvy. 

Kauza Blažkova domu. Vrchní soud v Praze projedná odvolání v případu mužů, kteří byli obžalováni z plánování přepadení vily, kde bydlí bývalý náměstek pražského primátora Rudolf Blažek. Soud je nepravomocně osvobodil.

Pokračuje Světové ekonomické fórum v Davosu. Přijede na něj český premiér Andrej Babiš. Na fóru vystoupí mezi jinými britská premiérka Theresa Mayová, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker či izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Kolem poledne dorazí prezident USA Donald Trump, který na fóru promluví v pátek. Babiš se mj. večer s Netanjahuem.

Pražané mohou od 7:00 jezdit i na lodi. Předčasně zahájí sezonu přívoz P7 mezi Holešovicemi a Karlínem. Má pomoci při omezení dopravy na Libeňském mostě.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky