30. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Francie se naposledy rozloučí s exprezidentem Chirakem, v Česku bude foukat silný vítr

Jacques Chirac v roce 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jacques Chirac v roce 2011 | foto: Reuters

PRAHA RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontroly peněžních prostředků určených na realizaci opatření operačního programu Zaměstnanost 2014–2020 ke zvýšení zaměstnanosti. Kontrolovanými byly ministerstvo práce a sociálních věcí, Úřad práce České republiky, Ústecký kraj.

V Česku bude podle Českého hydrometeorologického ústavu foukat silný vítr. V nárazech může dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na horách až 110 km/h. Večer bude vítr slábnout. Vítr může lámat větve a komplikovat dopravu. Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se na hřebeny.

Soud začne projednávat případ matky se synem, kteří podle obžaloby podvodně připravili o peníze více než pět set zadlužených lidí, jimž slibovali vypořádání dluhů.

V Praze proběhne jednání rady hlavního města. Na programu bude řešení například opravy cest ve Stromovce nebo výběr ředitele národní kulturní památky Vyšehrad.

Do tohoto dne musí vláda Sněmovně předložit návrh státního rozpočtu na příští rok.

V Národním domě na Smichově bude v 8.45 zahájena konzultace regionálního úřadu Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu ke škodlivému užívání alkoholu. Účastníci z 35 zemí zhodnotí naplňováním globální strategie WHO a Evropského akčního plánu na snížení škodlivého užívání alkoholu 2012 až 2020. Zúčastní se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Akce končí 1. října.

Ve Francii nastane den národního smutku kvůli čtvrtečnímu úmrtí bývalého prezidenta Jacquesa Chiraka. Ve 12.00 se v pařížském kostele Saint-Sulpice uskuteční zádušní mše. Piety se zúčastní na 30 šéfů států a vlád, z ČR dorazí předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. V 15.00 se v zemi bude držet minuta ticha. Pohřeb s vyloučením veřejnosti se na hřbitově Montparnasse bude konat večer.

Na francouzském velvyslanectví v České republice bude od 14.00 do 17.00 k dispozici kondolenční kniha k úmrtí bývalého prezidenta Jacquesa Chiraka.

Prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu vyzvali ke generální stávce pod heslem „žádná práce, žádné vyučování, žádný prodej, žádné nákupy“.

Finský premiér Antti Rinne, jehož země předsedá Radě EU, je na návštěvě Maďarska. Setká se s premiérem Viktorem Orbánem.

V New Yorku končí všeobecná rozprava 74. zasedání Valného shromáždění OSN.

V Bruselu nastává první den slyšení kandidátů na eurokomisaře ve výborech Evropského parlamentu. První přijde na řadu slovenský místopředseda komise Maroš Šefčovič, poté Ir Phil Hogan a Bulharka Marija Gabrielová.

Anglická fotbalová liga uvidí od 21.00 ligový šlágr mezi Manchesterem United a Arsenalem. Sportovní fanoušci se mohou těšit i na bohatý program atletického mistrovství světa v Kataru.

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!