Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrozí Venezuele občanská válka? Vedra v Evropě mohou způsobit kolaps

  6:00
Venezuela se ocitla na prahu krveprolití, jihoevropské státy bojují s vlnou horka, v Itálii vyšetřují nehodu autobusu s českými turisty a Prahou projde duhový průvod.

Část venezuelských vojáků se vzbouřila proti vládě foto: Twitter FA AnticomunistaLidovky.cz

Míří Venezuela k občanské válce? Situace ve Venezuele, kterou vede socialistický prezident Nicolás Maduro, se o víkendu vyostřila. Po pátečním začátku práce Ústavodárného shromáždění, které podle kritiků ohrožuje roli parlamentu, oblehla armáda dům generální prokurátorky Luisy Ortegové, dřívější zastánkyně, ale současné kritičky vlády. V neděli vyzvala skupina vojáků ve městě Valencia své kolegy z bezpečnostních složek k otevřené revoltě. Dostala se země na pokraj občanské války? Situaci budeme podrobně sledovat.

Horká vlna nad Evropou. Horko není jen ve Venezuele, ale také v Evropě. Tentokrát však doslova, jižní část starého kontinentu totiž už několik dní spaluje výjimečně intenzivní vlna horkého vzduchu přezdívaná Lucifer, která vyhání denní teploty i přes 40 °C, noční pak o víkendu místy neklesaly pod 30 stupňů. Meteorologové sice předpovídají mírné ochlazení, to ale nemá trvat dlouho. V zasažených zemích hrozí nedostatek vody, další požáry i vážné výpadky elektřiny.

Co se stalo s českým autobusem? V Itálii dnes bude pokračovat vyšetřování páteční nehody autobusu se zhruba 40 českými turisty na severu země. Spekuluje se o vadných brzdách a hrdinství řidiče českého původu, jenž se stal jedinou obětí nehody. Ten mohl v posledních momentech před smrtí navést autobus do svahu a tím zmírnit následky havárie, která si vyžádala na dvacet zraněných. Z nich má jen několik lidí těžká, život neohrožující zranění. Podle české konzulky Jany Karfíkové budou vyšetřovatelé znát skutečnou příčinu nehody zhruba za týden, přesto se mohou již v průběhu odkrýt nové skutečnosti.

OPEC se vrátí k dodržování dohody. V Abú Zabí se dnes setkají některé členské země kartelu OPEC a předních světových těžařů ropy, kteří nejsou členy kartelu. Hlavní téma diskuze? Řešení palčivého problému, jak donutit všechny státy, jež podepsaly dohodu o omezení těžby ropy, aby ji skutečně dodržovaly. Dohoda přitom vstoupila v platnost už začátkem letošního roku.

Prague Pride chce mít respekt. V Praze dnes začíná sedmý ročník Prague Pride, festivalu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů, souhrnně označovaných zkratkou LGBT, který potrvá do 13. srpna. Podle výkonné ředitelky festivalu už komunita neusiluje o toleranci, ale o respekt. Řekla to v nedělním rozhovoru pro server Lidovky.cz. Festival otevřeně podpořilo americké velvyslanectví, které večer duhovými barvami, symbolem akce i celého hnutí, nasvítí gloriet na zahradě.

Ministři zahraničí o KLDR. Ve filipínské Manile pokračuje regionální fórum skupiny zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), jehož se účastní 27 ministrů zahraničí, včetně šéfa ruské a americké diplomacie. O víkendu se zde zmínění lídři velmocí sešli při diskuzi nad novými protiruskými sankcemi, na něž Rusko zareagovalo vyhazovem amerických diplomatů. Dnes má skupina debatovat o bezpečnostních otázkách, hlavním bodem budou nejspíš severokorejské raketové testy. Americký ministr zahraničí po konci konference navštíví Thajsko a Malajsii.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat