Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrozí Venezuele občanská válka? Vedra v Evropě mohou způsobit kolaps

Události

  6:00
Venezuela se ocitla na prahu krveprolití, jihoevropské státy bojují s vlnou horka, v Itálii vyšetřují nehodu autobusu s českými turisty a Prahou projde duhový průvod.

Část venezuelských vojáků se vzbouřila proti vládě foto: Twitter FA AnticomunistaLidovky.cz

Míří Venezuela k občanské válce? Situace ve Venezuele, kterou vede socialistický prezident Nicolás Maduro, se o víkendu vyostřila. Po pátečním začátku práce Ústavodárného shromáždění, které podle kritiků ohrožuje roli parlamentu, oblehla armáda dům generální prokurátorky Luisy Ortegové, dřívější zastánkyně, ale současné kritičky vlády. V neděli vyzvala skupina vojáků ve městě Valencia své kolegy z bezpečnostních složek k otevřené revoltě. Dostala se země na pokraj občanské války? Situaci budeme podrobně sledovat.

Horká vlna nad Evropou. Horko není jen ve Venezuele, ale také v Evropě. Tentokrát však doslova, jižní část starého kontinentu totiž už několik dní spaluje výjimečně intenzivní vlna horkého vzduchu přezdívaná Lucifer, která vyhání denní teploty i přes 40 °C, noční pak o víkendu místy neklesaly pod 30 stupňů. Meteorologové sice předpovídají mírné ochlazení, to ale nemá trvat dlouho. V zasažených zemích hrozí nedostatek vody, další požáry i vážné výpadky elektřiny.

Co se stalo s českým autobusem? V Itálii dnes bude pokračovat vyšetřování páteční nehody autobusu se zhruba 40 českými turisty na severu země. Spekuluje se o vadných brzdách a hrdinství řidiče českého původu, jenž se stal jedinou obětí nehody. Ten mohl v posledních momentech před smrtí navést autobus do svahu a tím zmírnit následky havárie, která si vyžádala na dvacet zraněných. Z nich má jen několik lidí těžká, život neohrožující zranění. Podle české konzulky Jany Karfíkové budou vyšetřovatelé znát skutečnou příčinu nehody zhruba za týden, přesto se mohou již v průběhu odkrýt nové skutečnosti.

OPEC se vrátí k dodržování dohody. V Abú Zabí se dnes setkají některé členské země kartelu OPEC a předních světových těžařů ropy, kteří nejsou členy kartelu. Hlavní téma diskuze? Řešení palčivého problému, jak donutit všechny státy, jež podepsaly dohodu o omezení těžby ropy, aby ji skutečně dodržovaly. Dohoda přitom vstoupila v platnost už začátkem letošního roku.

Prague Pride chce mít respekt. V Praze dnes začíná sedmý ročník Prague Pride, festivalu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů, souhrnně označovaných zkratkou LGBT, který potrvá do 13. srpna. Podle výkonné ředitelky festivalu už komunita neusiluje o toleranci, ale o respekt. Řekla to v nedělním rozhovoru pro server Lidovky.cz. Festival otevřeně podpořilo americké velvyslanectví, které večer duhovými barvami, symbolem akce i celého hnutí, nasvítí gloriet na zahradě.

Ministři zahraničí o KLDR. Ve filipínské Manile pokračuje regionální fórum skupiny zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), jehož se účastní 27 ministrů zahraničí, včetně šéfa ruské a americké diplomacie. O víkendu se zde zmínění lídři velmocí sešli při diskuzi nad novými protiruskými sankcemi, na něž Rusko zareagovalo vyhazovem amerických diplomatů. Dnes má skupina debatovat o bezpečnostních otázkách, hlavním bodem budou nejspíš severokorejské raketové testy. Americký ministr zahraničí po konci konference navštíví Thajsko a Malajsii.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat