7. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Hurikán Irma se žene na Portoriko. A nastává konec soli, tuku a cukru v potravinách?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
K Portoriku se blíží hurikán Irma. Lidé nakupují obložení oken i domů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K Portoriku se blíží hurikán Irma. Lidé nakupují obložení oken i domů. | foto: Reuters

PRAHA Jak zatočit se solí, tuky a cukry v potravinách, bude řešit hlavní hygienička. Superhurikán Irma míří na Portoriko a premiér Sobotka přivítá v Praze italského premiéra.

Možná to vypadá jako nenápadná zpráva, ale při pohledu na množství otylých Čechů a při vědomí, kolik stojí léčba jejich nemocí, jde o prvořadé téma. Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman či hlavní hygienička Eva Gottvaldová prozradí veřejnosti, jak v Česku snížit obsah soli, tuku a cukru v potravinách.

Budeme sledovat dění kolem hurikánu Irma. Ve středu pocítili ničivou sílu nejsilnějšího hurikánu v Atlantiku za poslední desetiletí obyvatelé východního Karibiku. Živel doprovázený větry o rychlosti až 300 kilometrů přešel přes ostrovy Barbuda a Svatý Martin a míří k Portoriku. Bouře řadící se do nejvyšší páté kategorie hurikánů podle úřadů ničila domy, přerušila elektrické vedení a způsobila bleskové záplavy. Evakuovány byly desetitisíce lidí.

Premiér ostrovního státu Antigua a Barbuda uvedl, že hurikán, který je nejsilnější v Atlantiku za poslední desetiletí, poničil devadesát pět procent všech budov na Barbudě. Ostrov, na kterém žije zhruba 1600 lidí, je podle premiéra Gastona Browna nyní „stěží obyvatelný“. Škody odhadl na 150 milionů dolarů (3,7 miliardy korun).

Obrovskou zkázu hlásí francouzská i nizozemská část Svatého Martina. Nizozemská vláda kvůli katastrofě svolala krizové zasedání. Živel poškodil i letovisko, které má na ostrově americký prezident Donald Trump.

Na karibském ostrově Anguilla, který je britským zámořským územím, napáchal hurikán Irma podle náměstka britského ministra zahraničí Alana Duncana těžké a místy kritické škody. Premiérka Theresa Mayová telefonicky jednala s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem o případné společné pomoci a později odpoledne by se měl sejít vládní krizový výbor.

Na Portoriku, kde žije asi 3,4 milionu lidí, je bez proudu 900.000 domácností, zhruba 50.000 dalších lidí přišlo o dodávky vody. Státní rozvodná společnost varovala, že obnovit zásobování elektřinou potrvá až šest měsíců.

Premiér Bohuslav Sobotka bude opět bilancovat. Nejprve ráno s ministrem financí Ivanem Pilným, před obědem pak s ministrem vnitra Milanem Chovancem. A odpoledne přivítá italského premiéra Paola Gentiloniho. Patrně ho ujistí o tom, že v Česku žádné muslimy nechce, jak nedávno český premiér na odchodu vyjevil.

Pokračuje soud, který projednává kauzu tzv. trafik pro poslance. Obžalobě čelí expremiér Petr Nečas, jeho manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

Po středeční poslanecké předváděčce, kdy zákonodárci dokázali o věci, jež byla předem jasná (vydání Babiše a Faltýnka), hovořit celý den, pokračuje zářijová schůze. Na programu už ovšem nejsou tak sledované body (pravidelné interpelace a mezinárodní smlouvy), takže se dá očekávat výrazně kratší jednání.

Začíná celorepubliková sbírka Světluška na pomoc nevidomým.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz