Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Imunitní výbor bude řešit vydání Roznera k trestnímu stíhání, začíná Fórum Evropa-Afrika

Události

  6:12
PRAHA - Sněmovní mandátový a imunitní výbor se dnes začne zabývat policejní žádostí o vydání Miloslava Roznera (SPD) k trestnímu stíhání.

Miloslav Rozner (SPD) foto: ČTK

Politika chce policie stíhat kvůli jeho výrokům o koncentračním táboře v Letech. „Bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,“ uvedl Rozner v únoru letošního roku.

Příležitost vyjádřit se k věci dostane i Rozner. Protože je členem imunitního výboru, bude muset být podle jeho předsedy Stanislava Grospiče (KSČM) vyloučen z jednání výboru pro podjatost.

Na schůzi, která začíná ve 13.00, výbor provede podle Grospiče základní procedurální záležitosti a určí další postup. „Předpokládám, že výbor bude chtít udělat standardní kroky,“ uvedl jeho předseda. Zřejmě tak pozve na některou z dalších schůzi vyšetřovatele a státního zástupce.

K soudu jde znovu kauza jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle obžaloby přišel DPP nejméně o 457 milionů korun. Obviněno je 17 lidí včetně lobbisty Iva Rittiga. Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky pražské dopravního podniku (DPP), nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud prý putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně zmanipuloval tehdejší šéf podniku Martin Dvořák a DPP prý přišel nejméně o 457,5 milionu korun. Lobbista Rittig označil obžalobu za absolutní lež. Obdobně hovořili o tvrzeních státního zástupce i spoluobvinění lobbistovi právníci David Michal a Karolína Babáková.

Od 10.00 bude senátní výbor pro zahraniční věci rozebírat dopady výroků prezidenta Miloše Zemana vůči Bezpečnostní informační službě v souvislosti s bezpečností České republiky.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se sejde s ministry a činiteli odpovědnými za ekonomiku kvůli organizaci celonárodního dialogu. Jeho prostřednictvím chce řešit problémy, na něž už více než pět týdnů upozorňují protesty hnutí žlutých vest. Demonstrantům vadí rostoucí ceny pohonných hmot a bydlení, ekonomická politika vlády a požadují odstoupení hlavy státu.

Soud má vynést rozsudek nad bývalým bezpečnostním poradcem prezidenta Donalda Trumpa Michaelem Flynnem, který se přiznal, že lhal vyšetřovatelům FBI o svých stycích s Ruskem.

Ve Vídni se koná Fórum Evropa-Afrika zaměřené na evropské investice v afrických zemích. Za ČR se akce zúčastní premiér Andrej Babiš.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!