14. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Infrastrukturní projekty opět na stole, zemědělci otevírají dveře a vznikla unikátní technická památka

Vysokorychlostní železnice, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysokorychlostní železnice, ilustrační foto. | foto: Reprofoto

Ministři dopravy Česka a Saska budou řešit vysokorychlostní železnici a v Senátu bude zase slyšení na téma kanál Dunaj-Odra-Labe. V Londýně pokračuje soud ve věci vydání Juliana Assangea do USA a na Novém Zélandu stane před soudem střelec z mešit. Zemědělské podniky po celé České republice se otevřou veřejnosti a na Plzeňsku se turisté podívají do kaolinového dolu.

Ministr dopravy Vladimír Kremlík se ve 14:00 setká se saským státním ministrem hospodářství, práce a dopravy Martinem Duligem. Tématem schůzky bude dopravní infrastruktura spojující obě země, především vysokorychlostní železniční spojení mezi Prahou a Drážďany.

Od deváté hodiny ranní začíná veřejné slyšení Senátu na téma Potřebuje Česká republika vodní koridor Dunaj - Odra - Labe? Senát posoudí výsledky studie proveditelnosti a porovná náklady a výnosy projektu. Projekt kanálu dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman, proti jsou naopak ekologové. Kritici také hovoří o neúměrných finančních nákladech na stavbu.

Kosovský ministr zahraničí Behgjet Pacolli pokračuje v pracovní návštěvě České republiky. Setká se s prvním místopředsedou Senátu Jiřím Růžičkou a předsedou stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Miroslavem Nenutilem.

Světová zdravotnická organizace svolala do Ženevy mimořádnou schůzku kvůli ebole. Epidemie zasáhla Kongo, ale tento týden se objevily případy také v Ugandě. Současná epidemie je druhou nejhorší po té z let 2013 až 2016, kdy v západní Africe na nemoc zemřelo přes 11 000 lidí.

V Londýně pokračuje soudní stání ve věci vydání zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assangea do USA. Britská vláda s vydáním souhlasí, rozhodnutí ale učiní soud. Policie zatkla Assangea v dubnu na ekvádorské ambasádě v Londýně. USA jej nejprve obvinily z průniku do počítačů ministerstva obrany. V květnu však Washington obvinění rozšířil o další trestné činy včetně nezákonného zveřejnění tajných dokumentů, kterým Assange údajně ohrozil americkou bezpečnost.

Australan Brenton Tarrant, obviněný z vraždění ve dvou mešitách novozélandského města Christchurch, má stanout před soudem, který na počátku dubna nařídil vyšetřit jeho psychický stav. Při střelbě ve dvou mešitách ve městě Christchurch letos v březnu zahynulo nejméně 49 lidí a dalších 48 osob utrpělo zranění.

Začínají dny otevřených dveří zemědělských podniků napříč republikou s názvem Dny českého zemědělství. Dvoudenní akce umožní nahlédnout do tajů zemědělství. Pátek bude určen převážně pro děti ze škol, případně i laickou veřejnost a sobota již zcela pro veřejnost. Seznam zúčastněných podniků je zde.

V pražském Centru současného umění DOX začíná od 17:00 sedmihodinové představení Noc ve městě s mezinárodním divadelním souborem Farma v jeskyni pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského. Návštěvníci prožijí tři představení, poslechnou si živou hudbu a vychutnají si piknik na střeše, večeři při svíčkách a noční posezení pod Vzducholodí. Akce se koná se v rámci Pražského Quadriennale 2019. Druhé představení je 16. června od 17:00 do půlnoci.

Legendy světové populární hudby vydávají nová alba. Americká zpěvačka Madonna, označovaná za královnu popu, vydá své 14. studiové album Madame X. Své studiové album nazvané Western Stars vydává také americký rocker Bruce Springsteen.

V obci Nevřeň na Plzeňsku bude v 16:00 slavnostně otevřen unikátní turistický cíl. Půjde o jediný veřejnosti oficiálně přístupný hlubinný kaolinový důl v České republice. Kaolin se tam těžil do konce 19. století. Pod zemským povrchem zůstal komplex chodeb a impozantních síní. Roky se tam lidé dostávali ilegálně úzkým průlezem betonovou skruží.

vagDavid Vagaday
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...