24. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Jak bude vypadat nový europarlament? Dnes proběhne soud s kyperským sériovým vrahem, který zabíjel cizinky

Evropský parlament ve Štrasburku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropský parlament ve Štrasburku. | foto: Reuters

Politické frakce zasedající v Evropském parlamentu musí do dnešního dne oznámit své složení, dozorčí rada Českých drah bude jednat o výběru nového předsedy představenstva a proběne soud s prvním kyperským sériovým vrahem, který zabíjel cizinky.

Jak bude vypadat nový europarlament? Do dneška musí politické frakce v nově zvoleném Evropském parlamentu oznámit své složení.

Dopoledne proběhne mimořádné jednání dozorčí rady Českých drah. Rada by na něm měla vypsat výběrové řízení na dva nové členy představenstva včetně jeho nového předsedy.

Budeme sledovat vývoj americko-íránských vztahů poté, co prezident Donald Trump v noci na pátek na poslední chvíli odvolal úder USA na vybrané cíle v Íránu; měl být odvetou za čtvrteční sestřelení amerického bezpilotního letadla. Rada bezpečnosti OSN by měla na uzavřeném zasedání jednat o Íránu, o schůzku požádaly Spojené státy.

Dnes proběhne soud s prvním kyperským sériovým vrahem, kapitánem kyperské armády, který skoro tři roky zabíjel cizinky, aniž vzbudil podezření. Přiznal se k vraždě pěti žen a dcer dvou z nich.

Soudní dvůr EU má odpoledne ohlásit verdikt ve sporu mezi Evropskou komisí a Polskem ohledně polského nejvyššího soudu.

V Drážďanech se bude večer konat slavnostní zahájení Evropského fóra pro vědu, výzkum a inovace. Zúčastní ho se český premiér Andrej Babiš, polský premiér Mateusz Morawiecki, saský zemský premiér Michael Kretschmer a předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble.

Začíná internetový předprodej vstupenek na 54. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Na dopoledním jednání vlády se má kromě státního rozpočtu na rok 2020 projednat také věcný záměr stavebního zákona, poslanecké návrhy novely zákona o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích či novely insolvenčního zákona.

ČTK