13. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Je na obzoru nový operátor? A Irsko může mít premiéra, který se nebojí

Leo Varadkar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leo Varadkar | foto: Reuters

Irsko čeká na jméno nového premiéra, v Česku začne aukce kmitočtů určených pro sítě 5G, Rusko se bude muset vypořádat s masovým zatýkáním demonstrantů a v Británii pokračují jednání o kontroverzní koalici konzervativců se severoirskými unionisty.

Co vyjedná Mayová? Britská premiérka Theresa Mayová bude dnes jednat s šéfkou severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterovou. Premiérčina Konzervativní strana je po parlamentních volbách z minulého týdne oslabena a od unionistů žádá podporu pro svou menšinovou vládu. Jenže nad takovou aliancí řada Britů nesouhlasně kroutí hlavou a upozorňuje na to, že DUP chce například zakázat potraty, legalizovat diskriminaci homosexuálů nebo opět zavést trest smrti. Dnes se tak možná rozhodne o tom, jakým směrem se země, která je už na půl kroku z Evropské unie, vydá.

Nový premiér, který se nebojí. Irsko, zdá se, míří opačným směrem. Nejspíš už dnes bude znát jméno nového premiéra. Velmi pravděpodobně se jím po zasedání parlamentu stane Leo Varadkar. Nový šéf vládní strany Fine Gael a současně ministr pro sociální ochranu vystřídá ve funkci Endu Kennyho, který nedávno oznámil rezignaci. Varadkar v minulosti vedl i resorty zdravotnictví, dopravy, turistiky a sportu. A v otázce přístupu k sexuálním menšinám představuje přesný opak severoirské DUP. V Irsku, jež donedávna patřilo mezi nejkonzervativnější země Evropy, se totiž před dvěma lety otevřeně přihlásil k homosexuální orientaci a stal se tak prvním ministrem v historii země, který kdy provedl coming out. Již dříve také usiloval o vypsání referenda o sňatcích osob stejného pohlaví.

Vynoří se nový mobilní operátor? V Česku dnes začne aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě v pásmu 3,7 GHz, určených pro sítě 5G, které slibují řádově vyšší přenosové rychlosti, než umožňuje současná technologie LTE. O frekvence se chce utkat celkem sedm firem, včetně všech tří velkých tuzemských mobilních operátorů. Souhrnná vyvolávací cena pěti kmitočtových bloků byla na základě analýzy dosažených cen obdobných kmitočtových bloků v jiných evropských zemích stanovena na 145 milionů korun. Zájem mají také společnosti PODA, Suntel Net, Nordic Telecom a Radio Spectrum CZ. Vytvoří některá z nich nového českého operátora?

Masové zatýkání v Rusku. Stovky zatčených (a v některých případech i zmlácených) demonstrantů, kteří vyjádřili svůj nesouhlas s korupcí v nejvyšších patrech ruské politiky. Taková je bilance pondělních masových protestů, zorganizovaných opozičním politikem Alexejem Navalným. Co bude dál? Server Lidovky.cz bude podrobně sledovat další vývoj událostí v Rusku.

Jak jsme na tom s přerozdělováním uprchlíků? Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos zveřejní další pravidelnou zprávu o pokroku přerozdělování a přesídlování migrantů. Český ministr vnitra Milan Chovanec se přitom od evropského plánu distancuje. Evropská komise tak velmi pravděpodobně rozhodne vůči Česku, Maďarsku a Polsku zahájit řízení pro porušení unijních pravidel kvůli jejich odmítnutí plnit dohodnuté kvóty.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz