14. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Jednání o Afghánistánu ve stínu ‚Matky všech bomb‘ a papežova křížová cesta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Obrovskou bombu s přezdívkou „Matka všech bomb“ vypustili Američané z letadla... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obrovskou bombu s přezdívkou „Matka všech bomb“ vypustili Američané z letadla... | foto: Reuters

Praha V Moskvě se bude jednat o Afghánistánu, USA zhodnotí měnové praktiky obchodních partnerů, svět oslaví Velký pátek a milovníci letadel se budou mít na co dívat.

Konference narušená bombou. V Moskvě se v pátek bude jednat nejen o Sýrii. Do města, kam se sjedou ministři zahraničí Íránu a Sýrie, se totiž koná i konference o Afghánistánu, které se má účastnit 12 zemí. Afghánská delegace doufá, že s ruskou pomocí přiměje Taliban přistoupit na mírová jednání s Kábulem. Probíraným tématem však bude nejspíš i americký čtvrteční útok na pozice teroristů ve východním Afghánistánu, kam svrhli GBU-43 MOAB, největší doposud použitou nejadernou bombu na světě přezdívanou „Matka všech bomb“. „Jako terč jsme vybrali systém tunelů a jeskyň, který bojovníkům ISIS umožňuje volný pohyb a usnadňuje jim útoky na americké vojenské poradce a místní vojáky,“ řekl mluvčí Bílého domu Sean Spicer.

USA o měnových praktikách. Americké ministerstvo financí by mělo zveřejnit pololetní zprávu o měnových praktikách hlavních obchodních partnerů Spojených států. Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s listem The Wall Street Journal uvedl, že vláda Spojených států neoznačí Čínu za manipulátora s měnovým kurzem.

Pátek, svátek. Dnes je Velký pátek, křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Dnešní den je však v Česku podruhé svátkem nejen pro křesťany, od loňského roku má status státního svátku. Co se bude dít? Papež František se zúčastní křížové cesty poutníků v římském Koloseu. Na Filipínách proběhne tradiční rituál ukřižování, při němž se několik desítek lidí nechává přibít na kříž. A v 18 hodin odslouží v katedrále sv. Víta pražský arcibiskup Dominik Duka bohoslužbu na památku Kristova umučení. Během velkopáteční bohoslužby se čtou nebo zpívají pašije a modlí se za celý svět. Na rozdíl od jiných svátečních dnů budou na Velký pátek fungovat i větší obchody, zákaz prodeje se totiž týká jen velikonočního pondělí. Nákup pomlázky či čokoládového beránka na poslední chvíli tedy není bez šance.

Velikonoce na hradech. Zatímco na Pražském hradě se letos tradiční pašijové hry nekonají, mimo jiné i kvůli bezpečnostním překážkám, řada českých hradů a zámků dnes nabízí speciální velikonoční program. Velikonoční prohlídky hradu Kost nabídnou například velikonoční výzdobu v interiérech, informace o původu Velikonoc a o tradičních svátečních pokrmech. Velikonoční prohlídky severočeského Gabštejna se dočkají návštěvníci na hlavním prohlídkovém okruhu. Začíná také velikonoční výstava v Rybničním zámečku v Lednici. Na hradu Bezděz budou mimochodem poprvé vystaveny vzácné dřevořezby, které pocházejí z bezdězské Křížové cesty. Dřevořezby se ztratily v druhé polovině 20. století, hrad je získal nazpět loni. A pro milovníky kuriozit bude na Mírovém náměstí v Hlučíně instalováno obří velikonoční vejce velké jako hrad, nebo alespoň menší hradní příkop - na výšku má dva metry a na šířku 1,6 metru.

Nová „letecká“ televize. Letečtí nadšenci se od dneška budou mít na co dívat. V pátek ve 20 hodin začne vysílat plnoformátová televizní stanice Up Network. „Vše, co jste chtěli vědět o letectví, ale báli jste se na to zeptat,“ prezentuje novou stanici František Borovský, majitel provozovatele EFB Network. Stanice chystá zpravodajství, kvízy, dokumenty, zábavné pořady i mimořádná vysílání. Kromě Česka ji budou moci sledovat i diváci na Slovensku v Holandsku či Belgii přes programovou nabídku Skylink, T-Mobile TV, Magio Telekom či DIGI Slovensko.

  • 0Diskuse
Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz