11. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Kandidáty čeká poslední velká diskuse. Babišovo hnutí ANO by mělo říct, koho chce na Hradě

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Prezidentská kampaň je ve finále. Dnes večer se bude konat debata osmi kandidátů (bez Miloše Zemana) v České televizi. Během dne by měl Andrej Babiš říct, koho případně jeho hnutí ANO ve volbě podporuje. Ale je otázka, zda to po poněkud zmateném středečním dění ve sněmovně udělá.

Budeme sledovat reakce na středeční dění v Poslanecké sněmovně. Zákonodárci nakonec totiž o důvěře Babišově vládě nehlasovali, odložili jej na úterý. Místo toto se strhl ve středu večer souboj v mandátovém a imunitním výboru, který se zabývá tím, zda vydat či nevydat Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Na úterní (ano, i toto jednání bude v úterý) schůzi výboru chce ANO a Okamurovo SPD pozvat bývalého detektiva Jiřího Komárka, jenž v prosinci u soudu, který jej nepodmínečně potrestal podmínkou, mluvil i o kauze Čapí hnízdo.  

Premiér Andrej Babiš by měl oznámit postoj svého hnutí ANO k prezidentské volbě. Dlouhodobě je zřejmý jeho příklon k současné hlavě státu, jenže některým straníkům ANO není Zeman až tak po chuti. Tak uvidíme, jak se k prezidentské volbě ANO, jež má podporu největší části voličů, postaví. Může jít o rozhodující faktor prezidentské volby. 

Do 14:00 lze oznámit stažení kandidatury nebo odvolání kandidáta. Nutno říct, že se nic takového neočekává. Současně budou uzavřeny stálé a zvláštní seznamů voličů a skončí lhůta pro možnost osobně požádat obecní úřad o vydání voličského průkazu.

Hlavní události dne se odehrají večer. Nejprve se Miloš Zeman objeví  (od 20:15) na méně sledované televizi Barrandov, kde mu přihrává otázky majitel televize Jaromír Soukup. Zemana v posledních dnech ostatní kandidáti stále silněji kritizují za to, že podle nich „ze strachu“ vyhýbá přímé diskusi s nimi.

Zbylých osm kandidátů se od 21. hodiny objeví v prezidentské debatě na ČT1. A bude to pro ně jedna z posledních šancí se předvést. Diskuse v předvečer volby bývají pravidelně poměrně sledované.

Už dopoledne se bude soud zabývat případem předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše, kterému hrozí tři roky vězení za popírání a schvalování genocidy, podněcování nenávisti a hanobení národa.

Sněmovní výbor pro životní prostředí bude projednávat Zprávu o životním prostředí ČR za rok 2016. 

Za účasti Evropské komise v Sofii oficiálně startuje bulharské předsednictví EU.

A Evropský soud pro lidská práva má rozhodnout ve sporu Kristiny Colloredo-Mansfeldové s Českou republikou o vydání mobiliáře renesančního zámku Opočno na Rychnovsku.

Lidovky.cz

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz