Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Dbalého znovu u soudu. V Británii pokračují jednání o brexitu

Události

  6:00
PRAHA - Soud bude řešit projednání druhé korupční kauzy exředitele pražské Nemocnice na Homolce Vladimíra Dbalého. V Británii pokračují diskuse kolem (ne)vystoupení Spojeného království z Evropské unie.

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý foto: Petr TopičMAFRA

Lékaři Dbalému hrozí za zmanipulování zakázek z let 2008 až 2011 dvanáctileté vězení. Podle státního zástupce Zdeňka Matuly si nechal od svých známých a od advokátní kanceláře Šachta & Partners (dnes MSB Legal) platit za to, že s nimi za nemocnici uzavřel v rozporu se zákonem smlouvy na poskytování konzultací nebo služeb.

Celkově si prý takto Dbalý přišel na 12 milionů korun. Kromě přijímání úplatků je lékař obžalován také z porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Vláda bude mimo jiné projednávat nařízení o minimální mzdě či zpoplatnění některých silnic první třídy od ledna 2020.

V Bruselu proběhne jednání ministrů obrany členských zemí EU. Za přítomnosti generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga se bude mluvit o rozvoji spolupráce mezi EU a NATO. Ministři proberou také mise a operace v rámci evropské společné bezpečnostní a obranné politiky. Česko zastoupí náměstek ministra obrany Jakub Landovský.

Se Stoltenbergem se v centrále NATO komise setká rovněž ministr zahraničí Tomáš Petříček, který navštíví i šéfku unijní diplomacie Federicu Mogheriniovou.

Spekuluje se, že by ve Velké Británii poslanci Konzervativní strany mohli hlasovat o vyjádření nedůvěry premiérce Therese Mayové. Návrh dohody o brexitu připravený britskými a unijními vyjednavači totiž vyvolal v řadách vládních konzervativců silnou kritiku.

V Pákistánu má pokračovat soud s Terezou H., která byla letos v lednu zadržena na tamním letišti s devíti kilogramy heroinu, který celníci našli v jejím kufru. Dvaadvacetiletá žena trvá na tom, že neměla tušení, co převážela. Za pašeráctví jsou v Pákistánu obvykle velmi vysoké tresty, výjimkou není ani trest smrti, podle českého ministerstva zahraničí se ale zpravidla neuplatňuje vůči cizincům.

Paříž uvidí unikátní dražba kostry ichtyosaura, která je stará 180 milionů let.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat