17. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Kdo bude ministrem financí? A demonstrace proti Babišovi a Zemanovi

Výrazný transparent na demonstraci na Hradčanském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výrazný transparent na demonstraci na Hradčanském náměstí. | foto: ČTK

PRAHA Vládní krize nám zdárně pokračuje již třetím týdnem. Její rozuzlení už se ale možná blíží. Dnes oznámí ANO dalšího kandidáta na ministra financí za Andreje Babiše a z Dálného východu se nám vrátí prezident Miloš Zeman.

Kdo to vezme za šéfa? ČSSD dál trvá na odchodu šéfa ANO Andreje Babiše z vlády. V pondělí premiér Bohuslav Sobotka odmítl návrh ANO, aby Babiše v čele úřadu nahradila dosavadní náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. A Sobotka vyloučil i Richarda Brabce. Bude tak novým „letním ministrem“ Ivan Pilný, bývalý šéf českého Microsoftu?

Poslanci v úřadu. Při posledním zasedání řekli, že Babiš lhal, a Zemanovi vzkázali, že by měl dodržovat ústavu. Dnes snad bude ve sněmovně klidněji, poslanci by mohli schvalovat mj. vyšší nemocenskou při delší nemoci.

Čínské sbohem. Závěr návštěvy prezidenta Zemana v Číně začne setkáním s primátorem Šanghaje Jing Jungem, pak se prezident zúčastní zahájení semináře o cestovním ruchu a investicích. Před odletem do Prahy (11.30) se Zeman ještě setká s CEFC - firmou, která v Česku „skupuje, co může“.

Další protest. Na Václavské náměstí to do 18.00 pan prezident asi nestihne, aby mohl pozdravit demonstranty, kteří budou opět protestovat proti němu a Babišovi. V 19:00 se protestující tentokrát vydají pochodem na Pražský hrad.

Kdo zabil hledače pokladů? Soud v Praze dnes pokračuje v projednávání vraždy hledače pokladů z Klánovického lesa. Obžaloba z činu viní Oldřicha Konráda, který si v lese schovával kradené cennosti. Recidivistovi hrozí až výjimečný trest.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz