5. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Kdo chce zachránit ČSSD? A stane se Hlavatý opět senátorem?

Jiří Hlavatý na sjezdu hnutí ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Hlavatý na sjezdu hnutí ANO. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Začíná první kolo doplňovacích senátních voleb na Trutnovsku, premiér Andrej Babiš navštíví Slovensko, diskusní platforma Zachraňme ČSSD představí své cíle, Českem projdou tříkrálové pochody a večer se v debatě utkají možné budoucí první dámy, bez Ivany Zemanové.

Co chystají exhejtmani? Dnes odpoledne uspořádá tiskovou konferenci neformální diskusní platforma Zachraňme ČSSD, na níž podle MF DNES vystoupí bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola či bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. Mají představit své cíle a zároveň sedm dní před prvním kolem prezidentských voleb podpořit současného prezidenta Miloše Zemana.

„První dámy“ kandidátů v jedné místnosti. Mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka, jeden z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, bude dnes od sedmi hodin večer hostit ženy prezidentských kandidátů na debatě, nazvané První dámy mezi námi. Akci pořádá Asociace společenské odpovědnosti. Zúčastní se jí Eva Drahošová, Klára Fischerová, Michaela Horáčková, Lucie Talmanová, Eliška Hynková, Bohumila Bračíková a Monika Hilšerová. Po vzoru svého manžela Miloše Zemana, který se debat s dalšími prezidentskými kandidáty neúčastní, nebude na akci přítomna současná první dáma Ivana.

Senátor, poslanec, senátor? Dnes začíná první kolo doplňovacích senátních voleb na Trutnovsku, v němž budou voliči vybírat náhradníka za bývalého senátora Jiřího Hlavatého, který uspěl ve volbách do Poslanecké sněmovny, čímž mu zanikl původní mandát. Hlavatý, jehož zánik mandátu překvapil, se svého poslaneckého křesla vzdal a opět kandiduje na svůj původní post.

Lhůta pro voličské průkazy. Nemůžete nebo nechcete volit prezidenta v místě svého bydliště? Ve čtyři hodiny končí lhůta, kdy musí na úřady dorazit písemná žádost o voličský průkaz. Až do 10. ledna je však možné podat žádost osobně.

Tři králové v ulicích. Na půl čtvrtou je naplánován začátek tříkrálového pochodu centrem Prahy, který pořádá Arcidiecézní charita Praha při příležitosti Tříkrálové sbírky na pomoc sociálně slabým lidem v Česku. Ve tři hodiny udělí kardinál Dominik Duka v kostele sv. Tomáše požehnání tříkrálovým koledníkům. Tři králové o půl hodiny později z nedalekého Malostranského náměstí zahájí průvod přes Karlův most na Staroměstské náměstí. Tradiční tříkrálové pochody se dnes budou konat i v regionech, například v Hradci Králové ráno koledníkům Tříkrálové sbírky požehná biskup Jan Vokál. V Hradci Králové a v okolních obcích vyrazí do ulic přes 300 královských trojic.

Dění v Dukovanech. V Jaderné elektrárně Dukovany by dnes energetici měli obnovovat výrobu v bloku číslo dvě, který byl neplánovaně odstaven 29. prosince. Pauzu technici potřebovali na opravu motoru jednoho ze záložních generátorů.

Babiš na Slovensku. Premiér Andrej Babiš se během dnešní oficiální návštěvy Slovenska setká s předsedou slovenské vlády Robertem Ficem. Odpoledne v Bratislavě položí věnec u sochy T. G. Masaryka a M. R. Štefánika.

Jizerská 50 na displeji. Jizerskou 50 si budou moct lidé v budoucnosti „projet“ i v digitální podobě. Dnes začíná mapování trasy legendárního závodu v běhu na lyžích prostřednictvím služby Google Street View, která bude sloužit všem, kdo si chtějí cvičně prohlédnout jednotlivé etapy a podívat se, kudy závod vede.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz