27. dubna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Kimův krok přes 38. rovnoběžku a padne před Libeňským mostem pražská koalice?

Kim Čong-un | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un | foto: Reuters

Praha Kim Čong-un se odhodlal k historickému kroku, pražskou koalici může rozbořit hádka o zboření Libeňského mostu a Angela Merkelová navštíví Bílý dům.

Velký krok pro Kima. Kim Čong-un dnes jako první severokorejský vůdce od konce Korejské války překročí hranice s Jižní Korejí. Setká se zde s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Začátek jednání je naplánován už na noční hodiny. A zdá se, že hlavním tématem bude „denuklearizace“ a také možné zrušení sankcí uvalených na KLDR.

Libeňský most jako rozbuška. Zatímco Libeňský most stále stojí, pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se kvůli němu otřásá v základech. Na pátek klub ANO plánuje mimořádné jednání, kde bude řešit údajné porušení koaliční smlouvy, jehož se měla dopustit Trojkoalice. Ta je na rozdíl od ANO a ČSSD pro rekonstrukci mostu, a ne jeho zbourání a právě její zastupitelé podle ANO na čtvrtečním zasedání zablokovali další jednání.

Odboráři si zvolí předsedu. Dnes dopoledne začíná dvoudenní sjezd Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), na kterém bude zvolen nový předseda a dva místopředsedové. Na sjezdu promluví premiér v demisi Andrej Babiš i současný předseda ČMKOS Josef Středula. Na pátou hodinu je naplánovan briefing nově zvoleného vedení.

Dbalý u soudu. Pražský městský soud od dnešního dopoledne projedná druhou korupční kauzu exředitele pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Obžaloba se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011.

Poslední schůzka ve staré centrále NATO. V Bruselu se sejdou ministři zahraničí Severoatlantické aliance. Během schůzky, která je přípravou na summit NATO v červenci, se budou zabývat vztahy s Ruskem, děním v Sýrii, podporou a výcvikem iráckých bezpečnostních sil či děním v Afghánistánu. Česko bude zastoupeno na diplomatické úrovni. Jde o poslední ministerskou schůzku před stěhováním centrály NATO do nové budovy.

Moderní otrokáři. Britský soud dnes stanoví výši trestu sedmi osobám, které z Česka a Slovenska lákaly do Británie lidi a poté je zotročovaly.

Protesty v Barceloně. Barcelonu čekají večer demonstrace za propuštění několika katalánských politiků, kteří jsou ve vazbě kvůli separatismu; přesně před půlrokem Madrid převzal přímou správu Katalánska kvůli snahám tamní vlády o nezávislost tohoto autonomního regionu.

Merkelová u Trumpa. Americký prezident Donald Trump dnes přijme v Bílém domě německou kancléřku Angelu Merkelovou. Budou jednat o geopolitických a ekonomických otázkách. „U příležitosti znovuzvolení Merkelové kancléřkou oba vůdci potvrdí německo-americké partnerství, které je základem transatlantických vztahů a Severoatlantické aliance,“ uvedl v prohlášení Bílý dům.

Mladá hrdinka. Policie dnes dopoledne předá ocenění Mladý hrdina nezletilé dívce, která letos začátkem dubna v Husinci zřejmě zachránila život a zdraví svému bratrovi.

Exhokejista a dotační podvod. Dnes na Krajském soudu v Plzni začíná hlavní soudní líčení s bývalým radním Plzně Michalem Dvořákem, jeho společníkem Radkem Semanem a společností DS Training center, obžalovanými z dotačního podvodu v souvislosti s čerpáním dotací EU. Dvořák, bývalý prvoligový hokejista a později radní pro oblast sportu a podnikání, v souvislosti s obviněním před rokem na funkci na magistrátu rezignoval.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz