2. května 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Koláček by měl nastoupit do vězení, Čech bude chytat jeden z posledních zápasů kariéry

I fandové si zaslouží potlesk. To ví zkušený Petr Čech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I fandové si zaslouží potlesk. To ví zkušený Petr Čech. | foto: Reuters

Praha Podnikatel Antonio Koláček by měl ve Švýcarsku nastoupit do vězení za podvod při privatizaci Mostecké uhelné. V Česku se koná konference více než 30 států a Severoatlantické aliance o společných postupech při zajištění kybernetické bezpečnosti.

Začínají zápisy dětí do mateřských škol. Potrvají do 16. května. Konkrétní termíny určují ředitelé jednotlivých školek. Maturanti zase dnes skládají didaktický test státní maturity z matematiky a z angličtiny. Další testy budou 3. května.

Po celé zemi proběhne veřejné čtení jmen Židů, které zavraždili nacisti. Koná se při příležitosti dne památky obětí holokaustu (Jom ha-šoa). Veřejné čtení se bude konat ve 21 českých a moravských městech. V prostorách bývalého nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi se uskuteční pochod živých na počest obětí holokaustu.

Je výročí pěti set let od smrti Leonarda da Vinci, což byl italský malíř, čelný představitel renesanční malby, mimo jiné autor nejslavnějšího obrazu všech dob, portrétu zvaného Mona Lisa. Proslul také jako všestranná renesanční osobnost: vedle malířství byl i sochař, architekt, přírodovědec, hudebník, spisovatel, vynálezce a konstruktér.

Do švýcarského vězení má nastoupit Antonio Koláček, jeden z obžalovaných v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Český manažer a podnikatel byl pravomocně odsouzený švýcarským soudem za podvod, praní špinavých peněz a porušování povinnosti při správě cizího majetku v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné společnosti (MUS). Ve vězení by měl příznivec a popularizátor buddhistického vyznání strávit 52 měsíců (4 roky a 4 měsíce).

Na českém ministerstvu zahraničí v Praze začíná mezinárodní konference zástupců více než 30 států a Severoatlantické aliance o společných postupech při zajištění kybernetické bezpečnosti. Podle médií chtějí zástupci USA apelovat na omezení vlivu Číny a čínské firmy Huawei na rozvoj 5G mobilních sítí. Konferenci zahájí premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček. Veřejný panel od 09:00 do 12:00. Konference potrvá do 3. května

V Nelahozevsi na Mělnicku proběhne briefing předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra a předsedy představenstva a generálního ředitele MERO Jaroslava Kociána k uvolnění nouzových zásob ropy pro rafinérii v Litvínově a aktuální situaci zásobování České republiky pohonnými hmotami. Do ropovodu Družba, kterým teče

ropa i do České republiky, se minulý týden dostala ropa znečištěná organickým chloridem. Ten může poškodit rafinerie. Země napojené na ropovod proto zastavily dovoz ruské ropy. Dodávky by se měly obnovit v polovině května.

Jeden z posledních zápasů kariéry pro Petra Čecha. Fotbalová Evropská liga má ve čtvrtek na programu úvodní zápasy semifinále. Arsenal s Petrem Čechem přivítá Valencii a český brankář chce s „Kanonýry“ udělat další krok k vysněné trofeji, kterou touží získat na závěr profesionální kariéry. V druhém semifinále se jiný londýnský klub a přemožitel pražské Slavie Chelsea představí na hřišti Frankfurtu. Šestatřicetiletý Čech v poslední sezoně v kariéře chytá za Arsenal v pohárech, zatímco německý gólman Bernd Leno nastupuje v anglické lize. „Rád bych ukončil kariéru s trofejí nad hlavou. Byl by to nejlepší možný konec pro mě a fantastický úspěch pro klub,“ uvedl Čech, který už Evropskou ligu vyhrál v roce 2013 s Chelsea. Zápas Arsenal - Valencie vysílá od 21 hodin ČT Sport.

Lidovky.cz