Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Stát nahradí podnikatelům covidové ztráty z adventu, dá na ně pět miliard. Všechny škody to ale nepokryje

Prodejci po zákazu likvidují stánky na vánočním trhu na náměstí Míru v Praze foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Zhruba 13 tisícům podnikatelů by měly pomoci kompenzace, které vláda Petra Fialy schválila jako náhradu covidových ztrát z konce loňského roku. Z rozpočtu na ně dá pět miliard korun. Pomoci se dočkají zejména stánkaři a organizátoři vánočních trhů. Řadě z nich to však ztráty přesto nepokryje.
  21:04

Podnikatelé a firmy se dočkají nejspíš posledních kompenzací v dosavadní éře covidu. Na konci minulého roku je zasáhly vládní restrikce spojené s pandemií, především uzávěra advetních trhů. Kabinet rozhodl, že mezi vybrané obory adresně rozdělí o dvě miliardy víc, než původně plánoval, tedy výše zmíéněných pět miliard. 

Budou je moci využít stánkaři, provozovatelé loni zakázaných trhů, hospodští, hoteliéři, ale i třeba pořadatelé kulturních či sportovních akcí, majitelé hudebních klubů, prádelen nebo zájezdoví dopravci. Tedy ti, kteří v souvislosti s pandemií utrpěli ztráty během listopadu a prosince minulého roku.

Vláda schválila mimořádné zvýšení důchodů v průměru o tisícovku i covidové kompenzace

Ministři odsouhlasili čtyři programy podpory. V každém z nich platí jiné podmínky čerpání, stanovena je i různá maximální výše pomoci. Podnikatelé si budou muset vybrat jeden dotační titul, příspěvky nebude možné kombinovat. První peníze by stát mohl začít vyplácet do tří týdnů.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) označil adresnější pomoc za vhodnější pro tento typ kompenzací. Zkritizoval předchozí vládu a svého předchůdce ve funkci Karla Havlíčka (ANO), že slíbili náhrady, aniž na ně měli vyčleněné peníze v rozpočtu. „Je nutné postupovat adresně, nikoliv plošně. Programy, jak je nastavil ministr Havlíček, by vyšly na 12 miliard korun,“ poznamenal Síkela.

Různé obory, různé peníze

Co se týče čtyř schválených programů pomoci, jedná se o program Covid Adventní trhy určený pro stánkaře a provozovatele loni zakázaných vánočních trhů, dalším živnostníkům budou k dispozici programy Covid Nepokryté náklady – sektorová podpora a Covid 2022 – sektorová podpora. Žadatelé mohou vybírat mezi formou úhrady poloviny nepokrytých nákladů, nebo vzít pětistovkou na každého jednoho zaměstnance a den omezeného provozu.

Speciální program Covid Bus je určen pro podnikatele v zájezdové dopravě, kterým se příspěvek bude počítat podle počtu sedadel a emisní normy vozů.

Základním kritériem pro poskytnutí pomoci bude propad tržeb žadatele za loňský listopad a prosinec nejméně o 50 procent oproti stejnému období roku 2019. V každém programu budou platit jiné podmínky čerpání, různá bude i maximální výše pomoci, jež může činit od 330 tisíc korun po tři miliony. U provozovatelů adventních trhů je strop 80 procent marně vynaložených nákladů, podle dostupných informací však nejvýše pět milionů korun.

Ani to však řadě podnikatelů a firem nepokryje utrpěné ztráty. Mnozí majitelé restaurací či provozovatelé vánočních trhů přišli v závěru roku leckdy i o více než deset milionů. V minulých dnech se tvrdě vyjednávalo mezi zástupci ministerstva průmyslu a profesními organizacemi. Ty prosadily jen část svých požadavků. Třeba aspoň částečné zvýšení horní hranice finanční pomoci či zúžení posuzovaného období na dva poslední měsíce roku 2021 a 2019 místo původně navrhovaných pololetí.

„Byla to relativně tvrdá, ale myslím, že férová jednání,“ řekl pro Lidovky.cz Luboš Kastner, spolumajitel sítě restaurací a zástupce gastro podnikatelů v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků. Podle něj teď bude důležité, aby stát podporou podnikání pomohl sanovat utrpěné ztráty a často velmi zadlužené podniky.

„Vnímáme jasně dané rozpočtové limity, a proto realisticky chápeme, že vláda nemohla vyhovět úplně všem podnikatelským požadavkům. Základní kostra dotačních programů je nicméně pro firmy nastavená vcelku přijatelně,“ reagoval prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že ale nastavené hranice považuje zejména v případě velkých firem za nedostačující. „Pro řadu podniků jsou vyjednané částky spíše symbolickým gestem než efektivní náhradou nákladů na překonání krize,“ upozornil Dlouhý.

Vynaložili víc, než dostanou

Vláda ústy Síkely už dříve deklarovala, že se jedná o poslední z covidových pomocí podnikatelům. Řadě z nich a také mnoha firmám pomoc pokryje jen malou část utrpěných ztrát – přežít se budou muset snažit na vlastní pěst. „Jsme opravdu v zoufalé situaci. Bohužel vše trvá velmi dlouho. Spousta mých kolegů to už balí, nemají na to peníze, odvahu a nechtějí se dále zadlužovat,“ řekl LN Pavel Halama, provozovatel několika restaurací na Vysočině a Kutnohorsku.

V tíživé situaci jsou kromě mnoha dalších i provozovatelé vánočních trhů. Ti velcí, jako je třeba firma Taiko v Praze či Art4 promotion v Českých Budějovicích, přišli loni po zákazu trhů o mnohem víc, než kolik jim nyní stát nabízí. Pražské Taiko vyčíslilo marně vynaložené náklady na víc než 20 milionů korun.

Autor: