Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Končí možnost navrhovat vyznamenání. NATO bude poprvé jednat s novým zástupcem USA

Události

  6:00
Přinášíme vám přehled zásadních událostí dnešního dne, které se vyplatí sledovat. V pátek se uzavírá termín pro návrhy na státní vyznamenání. Budou jednat ministři zahraničí zemí NATO, dnes poprvé za účasti nového amerického ministra zahraničí a v Německu proběhne poslední jednání, které by ještě mohlo zkomplikovat zavedení mýtného na tamních dálnicích.

Miloš Zeman během úvodního proslovu. foto: MAFRA

Dnešek je posledním den, kdy mohou senátoři předkládat senátnímu podvýboru pro státní vyznamenání návrhy na jejich propůjčení nebo udělení. Občané mohli své podněty předkládat senátorům nebo senátorským klubům.

Udílení vyznamenání se těší v Česku velkému zájmu, který povzbudily i kontroverze kolem posledních osobností, které poctil prezident Miloš Zeman.

Jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO se poprvé zúčastní nový americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Americký prezident Donald Trump, jehož země zajišťuje 68 procent rozpočtu svazku 28 zemí, již dříve důrazně vyzval evropské členy, aby přispívali na svou obranu výrazněji. Jinak prý Spojené státy budou nuceny utlumit své závazky vůči spojencům.

Trump zpochybňoval důležitost NATO a nedostatek příspěvků na obranu od členských států již v prezidentské kampani. Podle dohody by alianční státy měly odvádět na obranu dvě procenta HDP, což ale většina zemí včetně Německa či Česka nečiní.

Budeme také sledovat vývoj v Británii po formálním oznámení záměru opustit EU. Země má totiž zveřejnit konečnou zprávu o vývoji hrubého domácího produktu Británie za čtvrté čtvrtletí. Země je pod drobnohledem všech evropských států a právě hospodářské výsledky naznačí ekonomickou náladu po ohlášeném brexitu.

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes navíc zveřejní návrh politických mantinelů EU27 pro jednání s Londýnem.

Německá Spolková rada by měla rozhodnout, zda uplatní právo námitky vůči zavedení mýtného pro osobní auta na německých dálnicích. To by zpoplatnění dálnic mohlo ještě výrazně zkomplikovat.

Řidiči osobních aut by měly od roku 2019 na německých dálnicích platit mýtné. Opatření kritizované německou opozicí i některými evropskými státy se citelně dotkne i českých řidičů, kteří hojně využívají dálniční síť v sousední zemi.

Výše mýtného se bude lišit v závislosti na objemu motoru a množství emisí. Desetidenní poplatek se bude pohybovat v rozmezí od 2,5 eura do 25 eur (zhruba 68 až 676 korun), dvouměsíční od 7 do 50 eur (189 až 1 351 korun). Nejdražší roční mýtné přijde na 130 eur (3 513 korun).

Německo už sice zákon o mýtném pro osobní auta schválilo v roce 2015, kvůli výhradám Evropské komise a protestům sousedních zemí ho ale dosud nezavedlo.

A zajímavost na závěr. Webový portál Střídavka vyhlásí výsledky 6. ročníku ankety Žblebt roku - o nejhloupější výrok známých osob na téma rozvodu a porozvodové péče o děti.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat