1. února 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Končí platnost loňských dálničních známek, soud projedná další Rathovu žalobu

Dálniční známky pro rok 2019. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálniční známky pro rok 2019. | foto: SFDI

V Česku dnes dochází k několika změnám v dopravě. Jízdné nově začalo spadat do nižší sazby daně z přidané hodnoty (DPH) a přechází se na dálniční známky pro rok 2019.

Platnost loňských kupónů skončila 31. ledna. Od dneška platí pouze ty pro rok 2019 nebo měsíční či desetidenní kupóny vztahující se k příslušnému období. Hlavním distributorem dálničních známek je Česká pošta, koupíte je tedy na všech pobočkách pošty po celé ČR či v jejích e-shopech. Kromě toho jsou k dostání i na čerpacích stanicích, hraničních přechodech a v pobočkách autoklubu.

Jízdné ve vlacích, autobusech nebo na lanovkách od dneška spadá do nižší sazby DPH. Místo dosavadních 15 procent je to nyní deset procent. Změna cen jízdenek se však v nejbližších dnech u většiny dopravců neočekává.

Začíná výstava České národní banky nazvaná 100 let česko-slovenské koruny. Návštěvníci si na ní mohou prohlédnout vzácné československé mince a bankovky, zlaté slitky, medaile či návrhy československých bankovek od Alfonse Muchy nebo Maxe Švabinského. Vystavena bude také zlatá mince v nominální hodnotě 100 milionů Kč, kterou nechala ČNB vyrobit k tomuto výročí. Potrvá do 28. dubna.

Účinnosti nabývá novela trestního zákoníku, podle které vědomé předkládání falešných nebo pozměněných důkazů bude nově trestným činem maření spravedlnosti.

Soud projedná žalobu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha na Krajské státní zastupitelství v Praze. Rathovi vadí mediální výroky státního zástupce Petra Jiráta k jeho trestní kauze. Jirát se podle Ratha dopustil excesu v rozhovoru pro Lidové noviny z roku 2015. Žalobce v něm například prohlásil, že exhejtman, toho času nepravomocně odsouzený, má někde schované miliony korun nebo že v případě pravomocného rozsudku uteče do zahraničí.

Čeští tenisté v Ostravě vykročí do letošního ročníku Davis Cupu. V kvalifikaci s Nizozemskem se utkají o postup na listopadový finálový turnaj v Madridu. Od 15.00 bude hrát v Ostavar Aréně Jiří Veselý proti Tallonu Griekspoorovi, poté se na kurt dostane Lukáš Rosol a Robin Haas.

Ve Venezuele pokračuje vývoj napjaté politické situace. Šéf opozice a předseda parlamentu Juan Guiadó se snaží s pomocí USA a dalších zemích přimět autoritářského prezidenta Nicoláse Madura k odstoupení a uspořádat nové prezidentské volby.

Najdete na Lidovky.cz