11. ledna 2019 5:05 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Konec nejstarší linky ČSA, Merkelová v Řecku a plagiátorská aféra na Slovensku

Ministr vnitra Jan Hamáček, premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Jan Hamáček, premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí... | foto: ČTK

PRAHA Na Slovensku bude komise akademického senátu Univerzity Mateje Bela posuzovat, jestli šéf poslanecké sněmovny Andrej Danko neopisoval. ČSA se rozloučí se svou nejstarší linkou, kterou na trase Praha-Bratislava provozovaly od roku 1923. Německá kancléřka Angela Merkelová se setká s řeckým prezidentem Prokopisem Pavlopulosem.

České aerolinie pátkem ruší letecké linky z Prahy do Ostravy a Bratislavy a také slovenskou vnitrostátní linku mezi Bratislavou a Košicemi. Linka z Prahy do Bratislavy byla přitom vůbec první, kterou tehdy ještě Československé aerolinie v roce 1923 zavedly. Mezi oběma metropolemi létaly ČSA dosud šestkrát týdně, letadlo pak pokračovalo ještě do Košic a zpět do Bratislavy a Prahy. Důvodem zrušení spoju je to, že aerolinky měly tři letadla ATR 42 pouze pronajataé a teď je vrací majitelům. Nasadit větší stroje se jim na těchto linkách nevyplatí.

Zasedá vláda. Ministři v pátek mimo jiné budou jednat o změně v zákoně o Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Moravskoslezský kraj navrhuje zpřesnění pojmu silnice. Chce, aby se pod slovem silnice rozuměly nejen silnice první, ale i druhé a třetí třídy. To by umožnilo použít peníze z fondu na opravy i menších komunikací. Vláda už uvedla, že navrhovanou úpravu považuje za nadbytečnou a matoucí.

Na Slovensku o plagiátorství. Komise akademického senátu Univerzity Mateje Bela v Banské Bystrici zveřejní stanovisko k rigorózní práci nynějšího šéfa slovenské sněmovny Andreje Danka. Ten v souvislosti s prací z roku 2000 čelí podezření z plagiátorství. V práci je totiž hned prvních dvacet stránek stati zkopírováno z jiné publikace. Ze stejného důvodu loni v létě v Česku skončili ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD).

Angelova Merkelová druhým dnem v Řecku. Německá kancléřka se v pátek setká s prezidentem Prokopisem Pavlopulosem. Podle Merkelové země po hospodářské krizi udělala obrovský pokrok. Zároveň ale zdůraznila, že bolestivé reformy budou muset i nadále pokračovat. Kromě hospodářství bude kancléřka s řeckými hostiteli probírat i ožehavé téma migrace nebo spor o název státu sousední balkánské republiky Makedonie.

Evropská komise v Bukurešti. Komisaře čeká jednání s rumunskou vládou na úvod předsednictví Evropské unii. Bukurušť se chce mimo jiné víc věnovat problematice balkánským zemí a jejich přibližování členství EU. Bukurešť se chce také zasadit o realizaci společné unijní obranné a bezpečnostní politiky a těsnější spolupráci EU a NATO. Současného setkání se účastní i šéf Evropské rady Jean-Claude Juncker. Ten se přitom na konci prosince vyjádřil kriticky k připravenosti Rumunska zvládnout roli nestranné předsednické země rady.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz