5. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Kremlík předvede fungování elektronické dálniční známky, čeští basketbalisté budou hrát o postup

Vladimír Kremlík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Kremlík. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Ministr dopravy Vladimír Kremlík a ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica ve 13:00 představí přímo na Pražském okruhu fungování elektronického dálničního kuponu. Bude prezentován harmonogram, výhody a cíle zavedení nového systému a také prototyp portálu ke kuponu a e-shop. Připravena bude také praktická ukázka kontroly platnosti kuponu přímo na silnici.

Soud v Londýně by se měl zabývat žádostí aktivistky Giny Millerové a expremiéra Johna Majora, kteří se domáhají, aby premiér Boris Johnson nemohl přerušit zasedání parlamentu, a zkomplikovat tak poslancům zablokování brexitu bez dohody.

Premiér Andrej Babiš v Budapešti vystoupí na konferenci o demografických změnách a odpoledne navštíví schůzku zástupců české a maďarské samosprávy. Spolu s Babišem zavítá do maďarské metropole ministryně financí Alena Schillerová. 

Sněmovní výbor pro veřejnou správu projedná mimo jiné poslaneckou novelu stavebního zákona k snazšímu povolování menších vodních nádrží, vládní novelu o základních registrech a poslanecký návrh zákona o právu na digitální služby. Na programu je také informace o věcném záměru nového stavebního zákona.

Obvodní soud pro Prahu 2 Soud se bude znovu zabývat žalobou porodní asistentky Ivany Königsmarkové, která po státu požaduje asi šest milionů korun za trestní stíhání.

V sídle Senátu startuje výstava Svatá Anežka Česká - královská dcera, světice a patronka země. Koná se při příležitosti 30. výročí svatořečení Anežky České a pod záštitou místopředsedkyně Senátu Miluše Horské. Potrvá do 5. ledna.

V pražském divadle Kalich v 19:00 začíná premiéra muzikálu s hity skupiny Elán Voda nad vodou. Za účasti Jožo Ráže, Jána Baláže a Vašo Patejdla.

Čeští basketbalisté se na mistrovství světa v Číně utkají s Tureckem v přímém souboji o druhé postupové místo ze skupiny E. Vítěz projde mezi nejlepších 16 týmů do osmifinálové skupinové fáze, poražený bude na šampionátu pokračovat v bojích už jen o 17. až 32. místo. Čtvrteční triumf také bude znamenat minimálně jistotu účasti na olympijském kvalifikačním turnaji v roce 2020. Duel začne v 10:30 SELČ v přímém přenosu ČT Sport.

V 10:00 odstartuje na plzeňském náměstí Republiky IX. mistrovství České republiky v disciplínách TFA (Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije) - nejtěžších hasičských soutěží, které svými podmínkami simulují práci hasiče při zásahu. Hasič je ustrojen do kompletního zásahového obleku včetně obuvi, rukavic a přilby a s nasazeným aktivním dýchacím přístrojem a soutěží v několika disciplínách.

Lidovky.cz