22. ledna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Kvitovou čeká boj o semifinále Australian Open. V Británii pokračují brexitová jednání

Petra Kvitová mává divákům po postupu ze 3. kola Australian Open. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Kvitová mává divákům po postupu ze 3. kola Australian Open. | foto: ČTK/AP

Českou tenistku Petru Kvitovou čeká na Australian Open boj o semifinále. V případě úspěchu vyrovná na prvním grandslamu sezony své nejlepší umístění v kariéře z roku 2011. V Británii pokračuji diskuse ohledně brexitu.

Petra Kvitová se na australských betonech prezentuje skvělou formou. Ze čtyř zápasů, které shodně stihla ukončit do 70 minut, dosud neztratila ani set. Soupeřkou jí bude domácí Ashleigh Bartyová. Čtvrtfinálové utkání by mělo začít po 9. hodině ranní.

Svět sportu bude rovněž řešit osud ruské dopingové antidopingové agentury (RUSADA), která čelila podezření, že kryla doping svých sportovců. Loni na podzim si odpykala tříletou suspendaci. Dnes Světová antidopingová agentura WADA probere, jak k fungování RUSADA přistoupí v dalších měcících.

Politici ve Velké Británii budou znovu jednat o brexitu. Včera premiérka Theresa Mayová odmítla druhé referendum o EU i odložení brexitu. Spojené království má opustit unii 29. března. Mayová v Dolní sněmovně představili svůj „plán B“, tedy návrh dalšího postupu poté, co poslanci minulý týden její dohodu s EU rekordním rozdílem hlasů odmítli. Zdůraznila, že správnou odpovědí parlamentu na obavy ohledně brexitu bez dohody by bylo dohodu schválit. Od poslanců chce vyjasnění jejich postoje ohledně sporné irské pojistky. Právě ta je součástí dojednané dohody o odchodu země z Evropské unie a má zabránit obnovení hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem.

Ve švýcarském horském středisku Davos začíná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), kterého se od 70. let minulého století každý rok účastní špičky světové politiky, vrcholní manažeři, bankéři, podnikatelé, ekonomové a další elity. Letos mezi hosty nebude chybět ani český premiér Andrej Babiš. Letos ovšem chybí řada státníků, jako je třeba Donald Trump, Theresa Mayová či Emmanuel Macron. Diskuse a proslovy mocných tohoto světa se letos mají točit kolem témat jako globalizace a budoucnost planety Země. Akce potrvá do 25. ledna.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron podepíší bilaterální smlouvu o spolupráci a integraci a vystoupí s projevy. Dohoda navazuje na Elysejskou smlouvu z roku 1963. Německá policie očekává protesty příznivců hnutí žlutých vest.

Ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe budou v Kremlu jednat o mírové smlouvě, jejímuž uzavření brání letitý spor o jižní Kurily. Ostrovy patří Rusku, o všech jejich jižní část si nárokují Japonci. Sovětským svazem byly anektovány v roce 1945.

Ve 14.00 začíná schůze Sněmovny, na níž by měli poslanci mj. debatovat o situaci na opravované dálnici D1.

Proběhne jednání hnutí ANO, kde bude představenstvo řešit žádost neúspěšného lídra pražské kandidátky do komunálních voleb Petra Stuchlíka o členství ve straně.

V 9.00 pokračuje soudní projednávání druhé větve korupční kauzy bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. V případu je obžalováno devět lidí a osm společností. Rath před týdnem u soudu, k němuž dorazil s transparentem s vyobrazeným šnekem, aby poukázal na vlekoucí se kauzu, zopakoval, že úplatky nebral. Stejně hovořil i ve čtvrtek a v pátek.

K soudu jde i kauza jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle obžaloby přišel DPP nejméně o 457 milionů korun. Obviněno je 17 lidí včetně lobbisty Iva Rittiga. Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky pražské dopravního podniku (DPP), nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud prý putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně zmanipuloval tehdejší šéf podniku Martin Dvořák a DPP prý přišel nejméně o 457,5 milionu korun. Lobbista Rittig označil obžalobu za absolutní lež. Obdobně hovořili o tvrzeních státního zástupce i spoluobvinění lobbistovi právníci David Michal a Karolína Babáková.

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR ACCOUNT MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz