24. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Kyrgyzský prezident promluví o Liglassu a čeští poslanci se druží v Číně

Na snímku při podepsání kontraktu kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku při podepsání kontraktu kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev... | foto: prezident.kg

Ke kauze Liglass se dnes má vyjádřit kyrgyzský prezident, čeští poslanci navštíví čínskou provincii S’-čchuan a u tureckého soudu se bude rozhodovat o osudu 17 novinářů.

V Kyrgyzstánu se bude probírat Liglass. Dnes se nejspíš dočkáme významného posunu v kauze české firmy Liglass Trading CZ, kterou Kyrgyzstánu doporučil oficiálním dopisem prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Podle zjištění LN, které se objevilo v pondělním vydání, na dnešek svolal kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev tiskovou konferenci, na níž by se mělo téma kontroverzní zakázky na výstavbu hydroelektráren za miliardy řešit. Přitom je ve hře, že kyrgyzští politici dříve či později kontrakt s českou firmou zruší. Situaci budeme podrobně sledovat.

Poslanci se druží v Číně. Delegace českých poslanců napříč stranami, Václav Klučka (ČSSD), Petr Kynštetr (vedoucí kanceláře PS), Bohuslav Chalupa (ANO), Marek Černoch (dříve Úsvit), Radim Holeček (OSD) a Soňa Marková (KSČM), nazdory nedávné smrti čínského disidenta a nositele Nobelovy ceny Liou Siao-poa odletěla do Číny. Na pozvání čínského velvyslanectví navštíví provincii S’-čchuan - na programu mají jednání s oficiálními představiteli regionu. Dvě poslankyně z původně sedmičlenné delegace, Gabriela Pecková (TOP 09) a Pavla Golasowská (KDU-ČSL), kvůli přístupu Číny k umírajícímu disidentovi nakonec zůstaly v Česku.

Vláda o investicích i bezpečnosti na letišti. Od desáté hodiny dopolední se sejde česká vláda. Bude projednávat ochranu před následky sucha, možné rozpočtové posílení investic v roce 2017 či zabezpečení plošného zavádění občanských průkazů s čipem. Na stůl by se mělo dostat i bezpečnostní téma - rozšíření systému automatické biometrické detekce obličejů na Letišti Václava Havla.

Odškodné za zpopelněného syna. Brněnský městský soud bude pokračovat v projednávání žaloby ženy, která žádá od Pohřební a hřbitovní služby města Brna odškodné šest milionů korun za to, že firma podle ní předčasně zpopelnila jejího zemřelého syna. Tuto kauzu v minulosti server Lidovky.cz podorobně sledoval. Na dnešek je předvolán jeden svědek a bude pokračovat dokazování.

Detektory na Chrámové hoře v OSN. V Jeruzálémě koncem týdne eskalovalo násilí mezi Izraelci a Palestinci ve sporu o instalované detektory na Chrámové hoře u vstupů do mešit, proti nimž protestují muslimští věřící. Jde o bezpečnostní opatření zavedené kvůli útoku, při němž tři Arabové před týdnem zabili dva izraelské policisty. Násilné protesty vedly ke smrti nejméně tří Palestinců a zranění desítek dalších. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v pátek oznámil, že přerušuje veškeré styky s Izraelem, dokud detektory neodstraní. Dnes bude na podnět Švédska, Francie a Egypta o vyostřené situaci jednat Rada bezpečnosti OSN.

Trumpův zeť u „výslechu“. Na neveřejném slyšení před výborem pro tajné služby Senátu USA bude dnes vypovídat zeť a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner - konkrétně o své ruské roli během loňských prezidentských voleb. Objeví se další výbušná výpověď? Trump o víkendu naznačil, že by se nerozpakoval použít prezidentský pardon ani v případě své rodiny.

Novináři u soudu. V Turecku dnes začne soud se 17 novináři z deníku Cumhuriyet, jimž kvůli obviněním z terorismu hrozí 43 let za mřížemi. Organizace Novináři bez hranic přitom proces označuje za politicky motivovaný, turecký prezident Tayyip Erdogan se prý tímto způsobem snaží novináře očernit.

Do Hradce zase po kolejích. A nakonec dobrá zpráva pro lidi cestující vlakem. Končí nepřetržitá výluka na hlavní železniční trati z Hradce Králové do Prahy v úseku mezi Hradcem Králové a Chlumcem nad Cidlinou, která platila od středy. Dejte sbohem přestupování na autobusy.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz