Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ledové sevření nepoleví, ve sněmovně se čeká hádka o šéfa generální inspekce

Události

  6:00
PRAHA - Mráz bude i ve čtvrtek svírat velkou část Evropy včetně Česka. Teploty budou v noci dál padat hluboko pod nulu. Horko by naopak mohlo být v Poslanecké sněmovně, kde jsou na programu interpelace premiéra a ministrů. A žhavou rozbuškou je dění kolem generální inspekce.

Čenkova pila. foto:  Dan Materna, MAFRA

Mráz zůstane v Česku i v dalších dnech. Na severovýchodě republiky bude o nadcházejících dvou nocích místy kolem minus 19 stupňů Celsia, na ostatním území budou teploty v noci na čtvrtek mezi minus 12 až minus 16 stupni a v noci na pátek mezi minus osm až minus 13 stupni. Poté se noční mrazy zmírní a přes den bude kolem nuly nebo nad ní, jak informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Mráz trápí Česko od víkendu a na řadě měřicích stanic byly překonány teplotní rekordy. Meteorologové v souvislosti s počasím proto doporučují, aby malé děti, nemocní a staří lidé při mrazu omezili pobyt venku. V případě, že se tomu nevyhnou, se chránili několika vrstvami teplého oblečení a teplou obuví. Současně by se lidé měli vyvarovat pití alkoholu, který rozšiřuje cévy, a tím dochází k vyšším tepelným ztrátám. Proti prochladnutí naopak pomáhá pohyb a teplé nápoje a jídlo.

Mráz trápí velkou část Evropy, Irsko má zasáhnout bouře, která by do země mohla přinést největší sněžení od roku 1982.

Pokračuje schůze Poslanecké sněmovny. Na programu jsou zejména pravidelné interpelace premiéra a ministrů. A řešit by se měla ofenziva předsedy vlády v demisi Andreje Babiše (ANO), který se pokouší donutit k rezignaci šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. Ten ovšem odstoupit nehodlá a  zveřejnil informaci, že mu Babiš vyhrožuje skandálem. Mezitím zahájilo ministerstvo financí, které vede Babišova nástupkyně Alena Schillerová, hloubkovou kontrolu v úřadu.  

Na Slovensku pokračuje vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar ve středu odmítl poskytnout podrobnosti o vyšetřování vražd; uvedl pouze, že oba mladí lidé byli zastřeleni stejnou zbraní.V obci Veľká Mača u Trnavy, kde se dvojnásobná vražda minulý týden odehrála, policie prověřuje také okolnosti údajné schůzky dvou osob podezřelých z drogových deliktů. Policie se rovněž zabývá zjištěním, že minulý pátek se dvě osoby domlouvaly, že vezmou zbraně a půjdou do Veľké Mače. Policisté podnikli několik domovních prohlídek a zajistili zbraně, náboje a pervitin, řekl Gašpar. Policie přitom zadržela jednu osobu, pro kterou navrhuje vazbu.

Už v 8 ráno se bude konat briefing ministra vnitra Lubomíra Metnara a končícího generálního ředitele České pošty Martina Elkána k situaci na České poště. Elkán odchází po dohodě (takže dostane odstupné), i když se dá s úspěchem pochybovat o tom, jak moc byla tato dohoda dobrovolná. Elkána totiž ostře kritizoval premiér v demisi Babiš...

Bývalý hokejový reprezentant Milan Hnilička (za ANO) se stane vládním zmocněncem pro sport. Jeho úkolem bude koordinovat ve spolupráci s MŠMT sportovní politiku a připravovat změny v oblasti sportu. Vzhledem k tomu, že všichni zainteresovaní mluví o nefunkčnosti systému, bude mít práce nad hlavu. 

Ruský prezident Vladimir Putin vystoupí před oběma komorami federálního parlamentu (od 10.00) s každoročním poselstvím o stavu země. Blíží se volby, takže můžeme čekat velkou Putinovu jízdu.

Dojde k vyjmenování finalistů 25. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele ČR Zlatý Ámos 2018.

Předseda Evropské rady Donald Tusk se sejde s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Budou řešit brexit. Atmosféra v posledních dnech poněkud zhoustla, spor se vede o režim na hranici mezi Irskem (které v unii zůstává) a Severním Irskem (které patří pod Británii) a ani jedna strana nechce ustoupit.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...