Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé se mohou rozloučit s Libuší Šafránkovou. Končí dvoudenní summit EU

Libuše Šafránková foto: Martin Špelda

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek bude v Praze jednat se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem. Tématem bude mimo sporný hnědouhelný důl Turów poblíž českých hranic.

Lidé se budou moci rozloučit s herečkou Libuší Šafránkovou v kostele sv. Anežky České v Praze na Spořilově, který bude otevřen od 10:00 do 14:00. Za kostelem také vznikne pietní místo, kde bude možné vyjádřit soustrast rodině zápisem do kondolenční knihy. Smuteční mše začne v 16:00 v kruhu rodiny a přátel, zájemci ji ale budou moci sledovat na velkoplošných obrazovkách před kostelem. Přenos bude rovněž živě vysílat Česká televize.

Končí dvoudenní summit EU. Prezidenti a premiéři budou debatovat o hospodářském oživení po koronavirové krizi a o schvalování národních plánů obnovy. Budou se také zabývat dalším postupem měnové a bankovní unie.

Americký soudce Peter Cahill vynese rozsudek nad expolicistou Derekem Chauvinem, který byl v dubnu uznán vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Floydova smrt spustila v USA vlnu masivních protestů proti rasismu a policejnímu násilí. Chauvinovi hrozí až 30leté vězení, Cahill totiž v květnu uznal, že Floydovo úmrtí provázely přitěžující okolnosti.

Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) plánuje zveřejnit předběžnou zprávu o vyšetřování incidentu, při němž byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn let společnosti Ryanair na trase Atény-Vilnius do Minsku.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken se v Paříži setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Blinken se také sejde s generálním tajemníkem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Mathiasem Cormannem a s francouzským ministrem zahraničí Jeanem-Yvesem Le Drianem.

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová, pověřená řízením migrační politiky ze Střední a Jižní Ameriky, poprvé navštíví jižní hranici USA s Mexikem. Doprovodí ji ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas.

Začne desetidenní vědecký experiment Aquakosmow Space 2021, který bude spočívat v nepřerušeném pobytu čtyřčlenné osádky kesonu pod vodou. Účastníci se pokusí stanovit nový český rekord. Akce se uskuteční v Lišov na Českobudějovicku.

Astronauty NASA Shanea Kimbrougha a astronauta ESA Thomase Pesqueta čeká v krátké době již třetí práce vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Budou instalovat druhý nový solární panel. První zapojili při dvou pracovních směnách „venku“ minulý týden. Panely pomohou zlepšit zásobování ISS energií. Pracovní směna v otevřeném kosmu je plánovaná na obvyklých šest a půl hodiny.

Autor: