23. června 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Lidé se mohou rozloučit s Olbramem Zoubkem. Překvapí lidovci?

Olbram Zoubek v ateliéru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olbram Zoubek v ateliéru | foto: MAFRA

Autor typických protáhlých postav Olbram Zoubek se proslavil především posmrtnou maskou Jana Palacha. Právě v pátek se s ním lidé mohou naposledy rozloučit. KDU-ČSL bude jednat na své celostátní konferenci. Můžeme očekávat i debatu, zda jí prospělo, či uškodilo předvolební spojení s hnutím STAN.

V pátek se uskuteční celostátní konference KDU-ČSL. Strana se před nadcházejícími volbami rozhodla vytvořit koalice s hnutím STAN. Spojení vyvolalo debatu, zda takový krok může kandidátům ve volbách pomoci, či jim naopak uškodí.

Naposledy na sebe strana upozornila, když oznámila, že jim s programem pomáhá bývalý viceguvernér České národní banky Pavel Kysilka. Koalice lidovců a Starostů představila v úterý svůj ekonomický program. Po volbách by chtěli tradičně podporovat rodiny, střední třídu či malé a střední podnikatele.

Ve Strašnickém krematoriu se koná poslední rozloučení se sochařem Olbramem Zoubkem. Ten zemřel 15. června v 91 letech. Zoubek je například autorem památníku obětem komunismu na pražském Újezdě. Do povědomí široké veřejnosti se ale nejvíce zapsal tím, že v roce 1969 sňal posmrtnou masku Jana Palacha, který se upálil na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy. Za skvělého umělce i člověka, výraznou osobnost a rytíře české kultury Zoubka označili někteří členové vlády.

Začíná Prague Metronome Festival, na kterém vystoupí mimo jiné britský zpěvák Sting, britské kapely Kasabian a Young Fathers, Ewa Farna, Thom Artway, David Koller, Monkey Business nebo Lenny. Festival potrvá do 24. června.

Krajský soud v Liberci se bude zabývat případem údajných machinací s pozemky a budovami ve sportovních areálech na Ještědu a ve Vesci. V kauze byl původně obžalován i bývalý liberecký primátor Jiří Kittner, na návrh státního zástupce byl ale zproštěn obžaloby. Trestnímu stíhání nadále čelí bývalý náměstek primátora Pavel Krenk a někdejší tajemník Sportovního areálu Ještěd Jiří Zeronik. Za zneužití pravomoci veřejného činitele a podvod jim hrozí až 12 let vězení.

V Bruselu proběhne závěrečný den summitu EU. Hlavními tématy druhého dne vrcholné schůzky budou otázky migrace, včetně reformy unijního azylového systému, a hospodářská problematika. Na okraj summitu se ráno uskuteční schůzka premiérů zemí V4 s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Soud v Bruselu má vynést rozsudek v případu zneužívání služebnictva princeznami z vládnoucí rodiny Nahjánů ze Spojených arabských emirátů. Belgický prokurátor žádá 18měsíční vězení a pokutu ve výši 1,9 milionu eur pro osm princezen za nelidské zacházení se dvěma desítkami služebných a za omezování jejich osobní svobody.

Ve velké Británii bude pokračovat vyjednávání o podpoře severoirských unionistů pro nový kabinet premiérky Theresy Mayové.

Jednání Mayové s DUP podle britských médií naráží na celou řadu problémů. Ohlášení dohody se očekávalo krátce po volbách, dosud však žádné oficiální potvrzení paktu ani jedna ze stran neoznámila.

Média v uplynulých dnech naznačovala, že unionisté za parlamentní podporu žádají více peněz pro svou provincii, výhody pro vojáky, kteří v Ulsteru v bouřlivých dobách severoirského konfliktu hájili britské zájmy, nebo určitou roli v jednáních o vystoupení Británie z Evropské unie.

Lidovky.cz

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz