Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
12. listopadu 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Lidé z Liberecka budou protestovat proti polskému dolu, Dánsko zavádí kontroly na hranicích

„Touto akcí se všechny snažíme upozornit, že se mohou zapojit do připomínkování... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Touto akcí se všechny snažíme upozornit, že se mohou zapojit do připomínkování... | foto: ČTK

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Příspěvek na recyklaci starých elektrospotřebičů uvidí nově zákazníci i na účtenkách. V současnosti je už povinný u pneumatik. Obce budou rovněž moci požádat o zřízení dalších sběrných míst nebo nádob. Umožní to zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností, který je součástí nové odpadové legislativy. Její návrh předkládá na dnešní jednání vlády ministerstvo životního prostředí. Celkem vláda projedná 4 odpadové zákony.

Kabinet se bude také zabývat materiálem o kombinované nákladní dopravě, která propojuje železniční dopravu se silniční. Podle něj využití této dopravy za pět let stouplo o třetinu na téměř 31 000 vlaků a loni snížilo provoz na silnici při přepravě zboží o 1,2 milionu kamionů.

Zástupci obcí z Hrádecka na Liberecku budou před Úřadem vlády ČR protestovat proti rozšíření polského dolu Turów. Na 10:00 mají naplánováno předání petice ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi.

Krajský soud v Brně po zásahu Nejvyššího soudu se znovu začne zabývat kauzou solárních elektráren na Chomutovsku. Znovu má rozhodovat ohledně Aleny Vitáskové, kterou vrchní soud viny zprostil, také o Michaele Schneidrové.

Dánsko zavádí dočasné kontroly na hranici se Švédskem. Důvodem je nárůst počtu explozí a dalších zločinů v Kodani a okolí, za nimiž podle dánské policie stojí pachatelé ze Švédska.

Obvodní soud pro Prahu 1 se začne zabývat případem pětice někdejších příslušníků StB obžalovaných ze zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti s takzvanou akcí Asanace. Mezi obžalovanými jsou i za Asanaci již dříve odsouzení Zbyněk Dudek a Jiří Šimák.

Generální advokát soudu EU vydá stanovisko ke kauze vězněného katalánského politika Oriola Junquerase, který byl zvolen poslancem Evropského parlamentu.

Soud EU rozhodne v kauze označování zboží pocházejícího z židovských osad ležících na palestinských územích okupovaných Izraelem.

Politologický klub FSV UK a iniciativa Svobodný listopad pořádají v pražském Karolinu od 17:00 diskusi Tři dekády demokracie s bývalými českými premiéry Petrem Nečasem, Vladimírem Špidlou a Jiřím Paroubkem.

Ve stejný čas se v pražském Obecním domě uskuteční prezentace knihy Václava Klause Třicet let cesty ke svobodě. Ale i zpět. Poté bude autogramiáda Klause.

V Berouně slavnostně zahájí stavbu centrálního depozitáře Muzea Českého krasu. Symbolické poklepání na základní kámen se uskuteční za přítomnosti hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové a radního pro oblast kultury a památkové péče Karla Horčičky.

V Praze začne Univerzitní okupační stávka za klima. Studenti se poté přesunou do budovy Filozofické fakulty UK, kde se budou na chodbách účastnit besed, workshopů a promítání filmů. V budově budou přespávat do středy.

Americká mediální a filmová společnost Walt Disney spustí ve Spojených státech vlastní streamovací službu.

Lidovky.cz
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...