21. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Lidovci představí ústavní stížnost, demonstrace proti Benešové se přesune na Václavské náměstí

Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL). | foto: ČTK

Opoziční politici představí finální podobu ústavní stížnosti kvůli zdanění náhrad církvím. Opět se sejdou odpůrci Marie Benešové a Andreje Babiše, v Praze se demonstrace tentokrát odehraje na Václavském náměstí. Jesenická buňka ODS bude řešit Martina Langa, který vyhrožoval prezidentovi. V Británii vydraží živé nahrávky Boba Marleyho.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný, šéf senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Petr Šilar a další opoziční politici představí finální návrh ústavní stížnosti kvůli zdanění náhrad církvím. Církve mají od příštího roku platit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Zdanění náhrad je jednou z podmínek KSČM pro toleranci vlády ANO a ČSSD.

V Praze a dalších městech se opět bude demonstrovat za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové. V metropoli se protest přesune na Václavské náměstí, začátek je naplánován na 18:30. Před tím se akce třikrát konala na Staroměstském náměstí. Odpůrci Benešové tvrdí, že tato někdejší nejvyšší žalobkyně straní Andreji Babišovi ohledně jeho trestního stíhání. Její jmenování ministryní krátce po policejním návrhu na podání obžaloby v premiérově kauze označují za možný „největší zásah do justiční moci od listopadu 1989“.

Místní sdružení ODS v Jesenici u Prahy bude jednat o dalším setrvání jesenického radního Martina Langa ve straně. Důvodem jsou jeho nenávistné výroky o prezidentu Miloši Zemanovi. Předseda jesenické ODS Lang na facebooku vyhrožoval Zemanovi smrtí. Napsal, že Zeman je druhý Hitler a je potřeba ho „podřezat jako svini“. Výrok již odsoudili předseda ODS Petr Fiala a další straničtí funkcionáři, případem se zabývá policie.

Začíná platit zákaz zveřejňování výsledků volebních a předvolebních průzkumů až do 25. května do 14:00. Dnešek je zároveň nejzazším termín pro dodání hlasovacích lístků voličům.

Uskuteční se mimořádná schůze sněmovního bezpečnostního výboru ke spolupráci detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu Jana Šmída s Piráty. Přizváni byli ministr vnitra Jan Hamáček, policejní prezident Jan Švejdar a ředitel GIBS Radim Dragoun. Šmíd byl zvolen do zastupitelstva Děčína jako nestraník za Piráty. Straně pomáhal s legislativou. Zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů však policistům působení v politice zakazuje.

Zaměstnanci italské letecké společnosti Alitalia zahajují o půlnoci z pondělí na úterý 24hodinovou stávku, která ovlivní i lety ve středu ráno. V úterý je zrušena polovina letů, z toho i jeden z Říma do Prahy a zpět.

V Hradci Králové bude schůze věřitelů ve věci insolvence Veby Broumov, která patří mezi největší české textilky. Na programu je projednání reorganizačního plánu a hlasování o jeho přijetí. Vebu do insolvence poslala loni v květnu Raiffeisenbank, u níž měl podnik nesplacené úvěry za čtvrt miliardy korun. Reorganizační plán počítá i s tím, že do firmy vstoupí jako investor podnikatel Otakar Moťka.

V Indii je plánován start rakety PSLV s pozorovací družicí RISAT-2BR1.

Čeští hokejisté se na mistrovství světa v Bratislavě utkají se Švýcarskem. V posledním duelu základní skupiny je ve hře co nejlepší pozice pro klíčové čtvrtfinále. Zápas začíná netradičně již ve 12:15.

Ve Velké Británii budou vydraženy živé nahrávky slavného jamajského zpěváka Boba Marleyho. Záznamy na magnetofonových páskách byly po 40 letech objeveny ve sklepě hotelu v západním Londýně.

vagDavid Vagaday

Najdete na Lidovky.cz