14. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Loučení s výsadkářským generálem Klemešem a Trump si odskočí do Bílého domu

Generálmajor Jaroslav Klemeš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generálmajor Jaroslav Klemeš | foto: Karel Pešek, MAFRA

PRAHA Pohřeb válečného hrdiny a veterána Jaroslava Klemeše se uskuteční dnes odpoledne ve strašnickém krematoriu v Praze. Poslední rozloučení začne ve Velké obřadní síni v 15:00 a uskuteční se s vojenskými poctami. Poslední žijící československý výsadkář vyslaný za druhé světové války do okupovaného Československa z Británie a držitel nejvyššího státního ocenění Řádu bílého lva zemřel v pondělí ve věku 95 let.

Parašutistu uctí vrtulníky. „Na přání rodiny, která organizací pohřbu pověřila Vojenský historický ústav a Československou obec legionářskou, bude poslední rozloučení ve Velké obřadní síni strašnického krematoria,“ uvedl ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Dodal, že poslední rozloučení se bude za účasti nejvyšších představitelů ministerstva obrany a armády konat se všemi vojenskými poctami. Nad krematoriem tak přeletí armádní vrtulníky, vojenská hudba zahraje státní hymny a bude vystřelena čestná salva.

Pieta za letce z RAF. Vzpomínat na 2. světovou válku se bude i později v Praze na Klárově. Proběhne totiž pietní vzpomínka, která bude věnována čsl. letcům RAF při příležitosti 72. výročí návratu čsl. letců z Velké Británie do vlasti. Předpokládá se účast posledních žijících příslušníků Britského královského letectva (RAF) na území ČR Emila Bočka a Pavla Vranského a hostů z Velké Británie.

Let do Barcelony bude problém. Na barcelonském letišti začne časově neomezená stávka bezpečnostních kontrolorů kvůli sporům o zvýšení mezd. Přerušované protesty se konají už od 4. srpna a na letišti kvůli nim vznikaly velké fronty. Vláda tam proto jako posily vyslala civilní gardisty.

Co bude dělat Trump v Bílém domě? Prezident USA Donald Trump má přerušit svou srpnovou dovolenou a na den se má zastavit ve Washingtonu, kde plánuje tiskovou konferenci. Její téma, ani důvody přerušení dovolené Bílý dům neoznámil.

Nový olympijský medailista. V Havlíčkově Brodě proběhne slavnostní ceremoniál s předáním bronzové olympijské medaile z her v Pekingu 2008 zápasníku Marku Švecovi. Jeho tehdejší přemožitel v souboji o třetí místo byl dodatečně diskvalifikován kvůli pozitivnímu dopingovému testu.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz