24. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Macron s Le Penovou slaví. V Česku začnou Zeman s Drahošem teprve sbírat hlasy

Emmanuel Macron hlasuje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron hlasuje. | foto: Reuters

PRAHA Francie má jasno o tom, kdo se bude ucházet o prezidentský mandát. Do druhého kola voleb postoupila favorizovaná dvojice: proevropský centrista Emmanuel Macron a protievropsky naladěná kandidátka krajní pravice Marine Le Penová. V Česku teprve v pondělí Miloš Zeman a Jiří Drahoš začnou sbírat podpisy.

Favorit Macron. V prvním kole francouzských prezidentských voleb zvítězil Macron před Le Penovou. Macron získal 23,75 procenta, Le Penová 21,53 procenta hlasů. Poražení soupeři z největších dvou politických stran, François Fillon za Republikány a Benoit Hamon za socialisty, obratem podpořili Macrona proti Le Penové. Tento krok ale odmítl učinit levicový radikál Jean-Luc Mélenchon, podle kterého v postupujícím tandemu v zásadě není jeden lepší než druhý. Budeme dál sledovat, jak se bude vyvíjet souboj mezi dvěma postupujícími, průzkumy na prezidenta jasně favorizují Macrona.

České prezidentské klání. V Česku není souboj o nového pána Hradu ani zdaleka tak daleko. Dva ze tří zatím nejvážnějších kandidátů teprve v pondělí začnou sbírat podpisy nutné k nominaci. „Sběr podpisů zahájím v pondělí 24. dubna, symbolicky v den svátku svatého Jiří. Vnímám toto datum jako závazek bojovat stejně statečně i čestně jako patron rytířů nebo vojáků,“ vysvětlil Drahoš.

Ve stejný den začne sbírat podpisy na podporu své účasti ve volbách i současný prezident. Od začátku května v tom budou Zemanovi pomáhat také členové Strany práv občanů (SPO), kterou zakládal. Další ze tří hlavních kandidátů Michal Horáček si již podpisy lidí začal obstarávat o Velikonocích, v současné době jich má v řádu tisíců.

Donald Trump na tiskové konferenci.

Trumpův vzrušený den i s Čechem. To Američan Donald Trump má už nějaký ten pátek teplé prezidentské místo jisté. V pondělí bude mít v Bílém domě napilno. Sejde se s členy Rady bezpečnosti OSN. Patnáct zástupců členských států má rovněž jednat s vedením Kongresu. Trump se také spojí s astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici Jackem Fischerem a Peggy Whitsonovou, která dovrší rekordních 535 dnů v kosmu. A v neposlední řadě mu nový český velvyslanec Hynek Kmoníček předá pověřovací listiny.

Nečasová opět u soudu. Jiné starosti bude mít bývalý premiér Petr Nečas. Zřejmě bude opět k soudu doprovázet svou manželku Janu. Soud totiž potřetí veřejně projedná kauzu údajného zneužití Vojenského zpravodajství, která vedla k pádu Nečasovy vlády. Případem se bude zabývat nová soudkyně, předchozí ho odebral odvolací senát. Obžalobě čelí Nečasová (dříve Nagyová) a trojice zpravodajců.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz