Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mění se pravidla pro nástup do karantény, soud začne projednávat zřícení trojské lávky

Trojská lávka. foto: Yan Renelt, MAFRA

Praha - RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Od dnešního dne nebudou muset do karantény lidé, kteří se potkají s nakaženým covidem s rouškou či respirátorem a sami také budou mít ochranu dýchacích cest. Karanténa nebude nutná ani pro lidi, kteří už nemoc prodělali v posledních 90 dnech.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů ani v pondělí nenašli shodu na nastavení pravidel takzvaného kurzarbeitu. Dvouhodinové mimořádné jednání širšího předsednictva tripartity skončilo bez výsledku. K tématu se zástupci vlády vrátí dnes. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že o návrzích budou diskutovat s komunisty, případně poté osloví i zástupce dalších sněmovních stran. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) stejně jako předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula uvedli, že se dál bude hledat kompromis. Odbory proto navrhují prodloužit dočasný program Antivirus s příspěvky na mzdy do konce roku, aby byl čas na přípravu kurzarbeitu.

Obvodní soud pro Prahu 7 dnes začne projednávat zřícení trojské lávky z prosince 2017. Obžalobě z nedbalostního obecného ohrožení čelí autor lávky Jiří Stráský a bývalý vedoucí oddělení mostů Technické správy komunikací Antonín Semecký.

Ministerstvo financí zveřejní novou makroekonomickou prognózu, z které by mělo vycházet při přípravě státního rozpočtu na příští rok.

Ve 14:00 začíná první řádná schůze Poslanecké sněmovny po letních prázdninách. Poslanci by měli projednávat vládní návrh na jednorázový příspěvek důchodcům a hlasovat o předlohách, které jim vrátil Senát. Jde o předlohy ke zrychlení výstavby dopravní infrastruktury a o zrušení daně z nabytí nemovitosti.

V Zrcadlové kapli Národní knihovny ČR proběhne vyhlášení Cen Jiřího Ortena pro mladé autory literárních děl do 30 let.

Ze zahraničních událostí bude sledované pokračující plenární zasedání Evropského parlamentu, které bylo kvůli nepříznivému vývoji koronavirové nákazy přeloženo ze Štrasburku do Bruselu. Evropští zákonodárci budou mimo jiné debatovat o situaci v Bělorusku či vztazích mezi EU a Tureckem. Se zástupci Evropské komise a německého předsednictví EU také proberou možné zlepšení koordinace národních opatření proti šíření covidu-19.

V Súdánu má pokračovat soud s bývalým prezidentem Umarem Bašírem a dalšími 27 osobami obviněnými z účasti na státním převratu z roku 1989. Proces byl už několikrát odložen. Souzeným hrozí až trest smrti.

Na jih Spojených států by dnes měla udeřit tropická bouře Sally. Podle meteorologů je navíc pravděpodobné, že zesílí na hurikán.

V newyorské aukční síni Christie’s se budou poprvé dražit předměty spojené s hip-hopem. Prodávat se bude například umělohmotná koruna zlaté barvy, kterou si nasadil raper Biggie Smalls během posledního focení před smrtí.

Ve Washingtonu pak vyjde nová kniha novináře Boba Woodwarda o administrativě prezidenta Donalda Trumpa nazvaná Rage (Vztek).

Demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden navštíví poprvé od zisku nominace Demokratické strany do voleb klíčový bitevní stát Florida.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat