24. května 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Merkelová jedná v Číně, nad Českem bude okem viditelná kosmická stanice ISS

Německá kancléřka Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová. | foto: Reuters

PRAHA Německá kancléřka Angela Merkelová bude jednat v Číně s tamními vládci. Nad Českem proletí Mezinárodní kosmická stanice (ISS) a bude viditelná pouhým okem.

Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) vyslechne od ministra vnitra Lubomíra Metnara důvody, proč postavil šéfa civilní rozvědky Jiřího Šaška mimo službu.

Od 14 hodin proběhne workshop k představení projektu Společný podnik pro metro D. Na programu bude mj. způsob financování projektu, majetkové poměry, ekonomický model, způsob výkupu pozemků a zabezpečení kontroly Společného podniku. Zúčastní se generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) Martin Gillar a ekonomický ředitel DPP Peter Hlaváč.

Německá kancléřka Angela Merkelová zahajuje dvoudenní návštěvu Číny. V Pekingu se setká s premiérem Li Kche-čchiangem během dne i s prezidentem Si Ťin-pchingem.

Sledujeme vývoj kolem likvidace jaderného střediska na severu KLDR, které chce Pchjongjang oficiálně zničit za účasti zahraničních novinářů; konkrétní den ceremonie má být stanoven podle počasí.

Mezinárodní kosmická stanice (ISS) bude při přeletu nad Evropou viditelná okem z území ČR. Přelet začíná ve 22:47 a potrvá téměř 7 minut. Přesný čas přeletu se může mírně změnit, dráha ISS je v průběhu letu korigována. Na stanici je mj. americký astronaut Andrew Feustel, který má vazby na Česko. Do kosmu vzal například figurku Krtka z Milerových pohádek.

Předseda sněmovny Radek Vondráček přijme maršálka polského Sejmu Marka Kuchciäského. Projednají spolu mj. otázky dvoustranných vztahů, spolupráci ve visegrádské skupině a témata, která Česká republika a Polsko považují za svoje priority v Evropské unii a v NATO.

Program mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro: v 16 hodin se uskuteční setkání mladých talentů ZUŠ a jejich pedagogů s předními českými umělci. Akce proběhne ve spolupráci s Nadačním fondem Magdaleny Kožené a je součástí celostátního happeningu ZUŠ Open, který na různých místech po celé republice za účasti 370 základních uměleckých škol upozorní na význam uměleckého vzdělávání i práci pedagogů. Ve 20:00 se v Obecním domě koná koncert Budapešťského festivalového orchestru pod taktovkou dirigenta Ivána Fischera a Českého filharmonického sboru Brno sbormistra Petra Fialy.

V 9.00 začínají dvě soudní jednání, v nichž se občané domáhají odškodnění po českém státu. V první případě Obvodní soud pro Prahu 2 projednává žalobu bývalého výkonného ředitele ŘSD Michala Haly, který po státu požaduje odškodné přes 68 milionů korun kvůli trestnímu stíhání. Hala byl obviněn dvakrát, v obou případech bylo trestní stíhání zastaveno. Tentýž soud pokračuje i v projednávání žádosti zdravotní sestry Věry Marešové, která chce po státu pětimilionové odškodné za své trestní stíhání. Žena čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici, justice ji zprostila viny.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz